New York

26.5. 2018 Jana Klimánková 917x

Amerika nikdy nebyla můj sen. Ale když jsme se s Mikym, Jindrou a Vincou v únoru 2016 rozhodli, že by jsme ji mohli navštívit, byla jsem to já, kdo začal vše okamžitě organizovat. A nakonec jsem byla z dovolené úplně stejně nadšená, jako kluci, kteří to vymysleli.

Přečetla jsem spoustu článků od bloggerů a shlídla spoustu videí na You Tube od youtuberů, kteří ji navštívili. A protože mi to moc pomohlo ( nejvíc stránky chcidoameriky.cz  ), rozhodla jsem se taky popsat pár informací z naší cesty. Až to jednou hodím na net, třeba taky naše zkušenosti někomu pomůžou…

Hned po našem rozhodnutí jsem zažádala pro nás čtyři o ESTU. A až po jejím schválení začala organizovat další věci jako byl nákup letenek, objednání hotelu a vyřízení kreditní ( úvěrové ) karty, která je v USA potřebná pro případ půjčení auta. Na klasickou kartu k vlastnímu účtu údajně v USA auto ne vždy půjčí…takže kreditní ( úvěrová ) karta je taková jistota…

1) ESTA – turistické „vízum“ do USA, které se zařizuje přes net a není potřeba dojít na ambasádu a vyřizovat klasické vízum. Pokud je ESTA schválena, je možno USA navštívit jako turista a být tam nejdéle 3 měsíce v kuse. Platí celkem 2 roky od schválení a lze se tam opakovaně vracet s tím, že každý z pobytů nesmí překročit 90 dní. Žádost o ESTU se vyplňuje v čestině na stránkách https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1&language=cs Vyplnění trvá cca 15 minut a návod na vyplnění zde : http://chcidoameriky.cz/navod-jak-vyplnit-formular-esta-nutny-pro-vstup-do-usa-bez-viza Poplatek za cestovní registraci ESTA činí 14 $ a hradí se kartou po vyplnění žádosti.

2) LETENKY – jako vždy při každé naší dovolené jsem použila vyhledávač https://www.skyscanner.cz/ , který vyhledává vždy nejlevnější letenky. Stačí zadat místo a datum odletu i příletu. Ještě lépe zadat pouze konkrétní měsíc požadované cesty a vybrat si odlet a přílet podle ceny v daný den. Rozdíl ve dnech bývá i několik tisíc…já vybrala zpáteční letenky do NY přes Londýn za cca 12.500Kč. Kromě těchto letenek jsem ještě kupovala také na skyscanner.cz  zpáteční letenky z NY na Floridu, kterou jsme v rámci naší dovolené také navštívili. Cena 5.500Kč.

3) HOTEL – také jako vždy, když cestujeme, jsme použila vyhledávač  Booking.com. Při výběru hotelu v NY jsme úplně nešetřili, chtěli jsme bydlet ( hlavně teda já 😀 ) v centru NY – na Brodwayi kousek od Central parku. Vybrala jsem hotel Beacon 2130 Broadway, Upper West Side, New York, NY 10023, US a byli jsme moc spokojeni. Jejich stránky : http://www.beaconhotel.com/ Určitě je na bookingu spousta levnějších hotelů na okraji NY nebo v New Jersey ( nebo je možné použít ubytování přes airbnb.com ) , ale nám vyhovovalo bydlet v hotelu v centru dění a možnost dojít na Time Square i Empire State Building pěšky. A při zpáteční cestě pak odpočívat v Central parku, který byl 5 minut chůze od hotelu. Cena našeho apartmánu s obývacím pokojem, ložnicí a kuchyňským koutem byla cca 1800/os/noc a protože jsme tam spali jen 2 noci, dalo se to přežít a za ten luxus bydlet v centru Manhattanu to rozhodně stálo.

Při návratu z Floridy zpět do NY jsme 1 noc bydleli v hotelu Marriot hned vedle Manhattanského mostu. http://www.marriott.com/hotels/travel/nycfm-fairfield-inn-and-suites-new-york-manhattan-downtown-east/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2 Opět objednáno přes booking. Hotel byl v čínské čtvrti a přesně jako v Číně to tam vypadalo a hlavně „vonělo“ 😀 Hotel byl ovšem čistý a voňavý a levnější než ten na Brodwayi. Cena cca 1200/os/noc. Přesto jsme byli rádi, že jsme první dvě noci v NY strávili přímo na Brodway a nelitovali, že byl první hotel dražší.

Cesta do New Yorku

Letěli jsme na trase Praha – Londýn – New York.

Odbavení v Praze trvalo déle než při odletech jinam. Už při předložení rezervace letu a vyzvednutí letenek se nás paní ptala na podrobnosti. Kam přesně letíme, jak dlouho tam budeme a kde budeme ubytováni. Dávala jsem adresu prvního hotelu a vše si zapisovala. Chtěla vidět i vytištěnou schválenou ESTU. Byla ale milá.

Let do Londýna bez problémů. Přiletěli jsme včas a začali hledat Gate na přestup do NY. Londýnské letiště Heatrow bylo děsné bludiště a museli jsme se několikrát ptát, než jsme našli odbavení pro spol. American Airlines. Vystáli jsme frontu na další letenky do NY a šli se odbavit. Opět fronta. Před námi byli angličani s malým dítětem a hrozně je dusili. Asi proto, že sice měli britský pas, ale rodilí britové to od pohledu nebyli – říkala jsem si…

Pak jsme přišli na řadu my – šli jsme s Jindrou a Vincou jako skupinka a mysleli si, jak rychle to proběhne. Ovšem začal výslech. Čekala jsem ho v NY, ale ne v Londýně. Týpek za pultem si vybral hlavně mě a nepříjemně se na mě díval. Spousta otázek typu proč jedu do USA, co tam budu dělat, kde budu bydlet, kde v Čechách pracuji, co konkrétně dělám, jak dlouho tam pracuji, kdy se budu z USA vracet – chtěl vidět zpáteční letenku. Neumím anglicky a vše to překládal Jindra. Nakonec mě pustil. Oddychla jsem si a myslela si, že mám vyhráno. Neměla. Mávnul na nějakou Indku v americké uniformě a ta si mě vzala bokem. Osahávala mě snad všude, strkala ruce i do mého spodního prádla, pořád „něco“ hledala. No děs. Byla odporná. Nic nenašla, tak chtěla moji kabelku. Celou ji vysypala a prolezla každou kapsičku. Vytáhla vše i z peněženky a zakázala mi na své věci sahat. Nakonec mi vše vrátila a řekla, že můžu jít. No uffff…Kluky takhle vůbec nešacovali ani nevyslýchali. Nevím, jestli to bylo proto, že mám v pase 6 razítek psaných arabským písmem…všechny jsou ze Spojených arabských emirátů. U nich se ten týpek na začátku zarazil a začali mě prudit. Možná to bylo kvůli nim. V každém případě mě do letadla tato nepříjemná dvojka nakonec pustila. No huráááá 🙂

Let byl příjemný a docela utekl. Před přistáním nám letuška dala vyplnit celní deklaraci, kterou jsme vyplnili dle návodu : http://chcidoameriky.cz/jak-vyplnit-formular-o-celni-deklaraci

Po přistání na JFK nešla na letišti elektřina. Všude byla tma a šli jsme šerem někam za davem. Skončili jsme v dlouhé frontě na imigračním. Tam měli záložní zdroj elektřiny aspoň pro PC a počítače tedy fungovaly. Fronta mizela docela rychle a k imigračnímu úředníkovi jsme šli zase jako skupinka všichni. Příjemný američan, skoro na nic se nevyptával. Jen jestli jedeme pracovně nebo na dovolenou. Řekli jsme mu co chceme navštívit, on se usmál, načetl v PC  naše pasy, naskenoval prsty a oči. Pak už nám jen popřál „Welcome to America“ Neptal se na peníze ani kreditní karty.

Vyšli jsme ven, pořádně se nadechli a nemohli uvěřit, že jsme v Americe !!! 🙂

We are in New Yooooork !!!

Z letiště jsme jeli letištním vlakem na metro Jamaica. Tam jsme počkali na Mikyho, který přiletěl 20 min po nás letadlem přes Brusel. Kupoval si letenku o měsíc později a v našem letadle už nebylo misto. Bez problémů jsme se našli u automatů na jízdenky.  Koupili si lístek za 3$/os ( plati 2 hodiny ) a jeli směrem na Manhattan do našeho hotelu.

Už doma jsme si našli nejbližší metro kde máme vystoupit a hotel jsme našli bez problémů.  Metro má v NY spoustu linek, ale vše je hodně dobře značené. Navíc jsme si v metru koupili US kartu do telefonu a používali wifi a google mapy kdekoliv a kdykoli jsme potřebovali.

Ubytovali jsme se, dali sprchu a protože bylo v NY cca 16h odpoledne – vyrazili jsme do města.  Šli jsme pěšky podél Central parku ( tam jsme se fotili s US hasiči ) a došli postupně až na Time Square. Všude spousta lidí – ale jsme zvyklí ze Staromáku v Praze :-). Odchytili nás hned Mickey mousové a další postavičky z kreslených filmů – vyfotili jsme se s nimi a dali jim pár drobných.  Prošli jsme Time Square plný světelných reklam a došli do Fastfoodu, kde jsme si dali první americký hamburger menu :-). Cena byla tušim 11$/menu. Začali jsme být po celé cestě unavení a pomalu se vrátili pěšky zpět na hotel.

Druhý den ráno jsme nakoupili snídani v marketu, který byl hned naproti hotelu. Nebylo tam draho, ceny plus mínus jako u nás. Po snídani jsme dali kafe ve Starbucks, který byl hned vedle hotelu. A vyrazili opět pěšky na Empire State Building. Lístky jsme koupené předem neměli,  byla tam trochu fronta, ale šlo to docela rychle. Vstupenka stojí 32$/os a dají se koupit i předem. Info o vstupenkách : http://chcidoameriky.cz/empire-state-building-v-new-yorku-informace-vstupne-a-zajimavosti  Výhled z 89.patra na NY je super a určíte to stálo za to. Viděli jsme v dálce Sochu svobody, kterou jsme navštívit nestihli. Třeba někdy příště 🙂

Po Empire jsme dali jídlo v blízkém Wendy’s – Byly ještě snídaně,  takže jsme si dali nějaké tousty a muffiny. Bylo to luxusní.  Po jídle jsme sedli na metro a jeli do Brooklynu. Vystoupili jsme u brooklynskeho mostu a šli jsme se projít.  Motali jsme se kolem něj, zewlovali a fotili a točili videa. Najednou bylo po poledni a měli jsme zase hlad. Šli jsme do známé pizzerie Grimaldi’s, ktera je kousek od mostu a je vyhlášena jako nej pizzerie v NY. A taky že byla luxusní ! Za 2 pizzy a 4 Coca Coly jsme dali 75$, ale rozhodně to stálo za to. http://www.grimaldis-pizza.com/home Po luxusním obědě jsme se vydali přes brooklynský most směr na Manhattan. Most je masivní a krásný. Přešli jsme na Manhattanskou stranu a šli k WTC. Památník obětem z 11.zaři. Tam jsme opět zewlovali a po nějaké době se vydali na metro směr zpátky domů na hotel. Zastavili jsme se opět v Central parku, natáhli se tam na lavičku a odpočívali.

Druhý den ráno jsme odlétali na Floridu ( o Floridě bude samostatný článek ) s tim, že Sochu svobody a Wall street navštívíme, až se budeme z Floridy vracet. Budeme mit přece celý den v NY před odletem domů…no nebyli jsme tam. Poslední den jsme byli tak utahaní, že jsme zůstali v hotelu Marriot az do 13h, pak si šli projít čínskou čtvrt a nakonec se  usadili na lavičce pod Manhattanskym mostem. Tam jsme zase jen tak zewlovali a k večeru se vydali metrem směr letiště JFK a zpět do Prahy.

Teoreticky by se procházka po Wall street  a plavba lodí kolem Sochy svobody ( jezdí zdarma ) zvládnout časově dala, ale bylo takové vedro a my byli tak unavení, že jsme si to nechali na někdy příště 🙂 Nakonec jsem byla ráda,  že jsem nestihla koupit včas vstupenky do koruny Sochy svobody ( dle info z netu se musí kupovat minimálne 3 měs předem ). Já je chtěla kupovat v dubnu na srpen a stejně už nebyli…nejdřív mě to mrzelo. V NY jsem byla ráda,  že je nemáme a že se nemusíme časove přizpůsobovat.  http://chcidoameriky.cz/socha-svobody-v-new-yorku-informace-vstupne-mapa-a-zajimavosti

I bez Sochy svobody byl NY super a všem doporučuji někdy navštívit 🙂

ceny v NY

Ceny v NY jsou samozřejmě o něco vyšší, než u nás. Na druhou stranu takový „výlet“ za to stojí a kdo hledá, najde i klasické markety, kde jsou ceny docela v pohodě. Co se týká jídla, naše nejdražší položka byla za pizzu ve slavné pizzerii, jak jsem popisovala výše. Jinak ve fast foodech se ceny pohybují cca 11-12$/menu. Oblečení jsme v NY nekupovali, to až v outletech na Floridě a bylo tam hodně levno 🙂 originál trička různých značek cca 10$/ks.

Doprava v NY – hodně jsme chodili pěšky, lístek na metro stojí 3$/os na 2 hodiny. Jednou jsme jeli taxíkem – 17,5km vyšlo na cca 1500Kč.

DEBETNI A KREDITNÍ KARTA – využili jsme v USA obě. Kreditní kartu pouze na Floridě ( kam jsme se po 2 dnech v NY  letecky přesouvali) při půjčení auta. O Floridě bude samostatný článek :-). V NY nám vystačila debetni – jen jsme v hotelu při platbě řekli,  že je kreditní ( v USA chtějí kreditní karty, ale ve finále na ně nikdo pořádně nekoukal a bez problémů jsme všude platili debetkou ). Jen pro upřesnění – debetni je karta k vašemu účtu a čerpáte vlastni peníze,  které máte na účtu.  Kreditní je úvěrová karta a američani všude požadují tuto…my ji dali pouze při půjčení vozu, protože tam údajně opravdu debetky většinou neberou. Ale nevím – nezkoušeli jsme to.

HOTOVOST –  Na internetu jsem před odletem četla, že je problém platit větší bankovkou a nechtějí je brát. My platili v hotovosti všude kromě platby za hotel a půjčení vozu. A neměli jsme žádný problém ani se 100$ bankovkou. Vzali nám ji všude – i v trafice, kde jsme kupovali třeba jen cigarety ( Marlboro za 13$…), nebyl problém ve fast foodech ani později na Floridě na benzínkach:-)

Jana 🙂

Komentáře