Dubaj a Abu Dhabí

26.5. 2018 Jana Klimánková 1203x

Dubaj a Abu Dhabí jsem navštívila spolu se synem v létě 2015. Bylo neskutečné vedro a určitě doporučuji navštívit spíš v zimních měsících nebo na jaře. Kdy jsou příjemné teploty. V té době jsem si ještě nepsala blog ani poznámky o cenách apod. Proto sem dám kromě pár mých fotek ( focené na starý Samsung a kvalita tedy žádná ) a informací o městě také odkaz na článek mé oblíbené blogerky Martiny.

Dubaj lze do českého jazyka přeložit jako“místo srazu“. Leží na Arabském poloostrově v Perském zálivu a je to údajně nejluxusnější město světa. V roce 1968 bylo v Dubaji registrováno pouze 13 vozidel. V roce 1990 zde stál jeden jediný mrakodrap a dnes je jich přes 400, včetně nejvyššího na světě. V Dubaji se staví pořád. Je to město jeřábů. Stojí zde 20% jeřábů na celém světě. Tedy každý pátý jeřáb stojí v Dubaji. Staví se pořád a všechno musí být NEJ

Dubai Marina. Luxusní čtvrt plná mrakodrapů a luxusních jachet. Trčí zde jeden z největších lesů mrakodrapů na světě. Ten nejvyšší má 516m, několik dalších 400m a i ostatní převyšují 250m. Žije zde přes 120 000 lidí !

Burj Al Arab. Nejluxusnější hotel na světě. Hotel stojí na uměle vybudovaném ostrově 280m od břehu Perského zálivu. Základy budovy sahají 45m do mořského dna. Celá stavba stála jeden a půl miliardy dolarů. K vnitřní výzdobě se použilo 10 000m čtverčeních plátkového 24 karátového zlata. Ze zlata jsou např. kliky na dveřích, vodovoní kohoutky i šroubky na pověšení obrazů a zrcadel. Pro zákazníky je připraveno 202 pokojů, z nichž nejmenší má rozlohu 169m čtverečních. Největší se pak pyšní 780m čtverečními. Nejdražším je královské apartmá, kde jedna noc stojí 19.000 USD. Pro všechny hosty je k dipozici několik vozů Rolls-Royce i s řidičem…Kousek od hotelu je veřejná pláž, kde se můžete válet třeba celý den 🙂

Gold Souk. Tradiční arabský trh se zlatem ve staré části Dubaje – Deira. Je zde koncentrováno nejvíc zlata na jednom místě na světě. Vše je z pravého 24 karátového zlata a jezdí si sem pro něj klenotníci z celého světa.

Vodní taxi. Za 1DHm ( cca 7Kč ) z jedné strany Perského zálivu na druhou. Loď má kapacitu 20 pasažérů a spojuje části Deira a Bur Dubai.

Přístav v Deiře. Spousta černochů, Indů, Bangladéžanů nakládají zboží do starých dřevěných korábů. I to je život v Dubaji.

Na trzích v Deiře

 

Burj Khalifa. Nejvyšší mrakodrap světa. Jeho výška je 828m. Stavba se stavěla v letech 2004-2010. Samotnou stavbu prováděli havně dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéže, Číny a Filipín. V mrakodrapu je 57 výtahů a dodala je česká firma z Pardubic. Vyhlídková plošina je ve 124. a 148. patře

Burj Khalifa, která je součástí většího komlexu, do kterého patří i největší obchodní dům světa, se nachází v centrální části města Dubaj. Výstavba budovy Burj Khalifa spolu s Dubaj Mall, fontánou a dalšími atrakcemi stála 20 miliard USD. Prodejní plocha Dubai Mall je o velikosti 21 fotbalových hřišť a skýtá 1200 obchodů. Každý týden navštíví Dubai Mall 750 tisíc návštěvníků, kteří zde mají k dispozici více než 100 kaváren, fastfoodů, restaurací, několik stovek obchodů s oblečením a obuví a více než 200 obchodů se zlatem a stříbrem, supermarket, multikino a mnohé další. Turisticky nejvíce atraktivní je obrovské akvárium, kluziště olympijských rozměrů a spousta luxusních obchodů.

Akvárium v Dubai Mall je zapsáno v knize Guinessových rekordů, je to totiž největší akvárium na světě. Jeho rozměry jsou 51x20x11m Okno, přes které se navštěvníci dívají do akvária je široké přes 32 metrů. Za stěnami akvária ve více než 10 milionech litrů vody žije okolo 33 tisíc živočichů, včetně žraloků.

V dalším obchodním centru Mall of Emirates je krytý lyžařský areál s 22500m čtverečními. Vytváří dojem vysoké hory s 5 svahy s různými obtížnosti, včetně 400m dlouhé černé sjezdovky. K přepravě na vrchol slouží čtyřsedačková lanovka nebo vlek.

Metro v Dubaji. Je automatické, soupravy nemají strojvedoucího. Napájeny jsou z třetí kolejnice Soupravy jsou rozděleny do tří tříd  luxusní ( Gold ), ženské + dětské a ekonomické ( Silver ). Ve staré části Dubaje jezdí pod zemí, v nové moderní části na viaduktech nad zemí a velká okna umožňují rozhled do města. Vlaky mají max.rychlost 90km/hod. Soupravy jako takové dodala japonská firma Kinki Sharyo. Dekorativní osvětlení v přestupní stanici Burjuman a ve stanici Al Rigga dodala česká firma Lasvit.

Nejen metro je luxusní. Luxusní, čisté a klimatizované jsou i tramvaje, autobusy, lanovka a jejich zastávky.

Taxi je v Dubaji na každém rohu a 3x levnější než v České republice. Díky ropě zde nafta stojí cca 9kč/litr.

ABU DHABÍ

Sheykh Zayed Mosque. Největší a nejkrásnější mešita v SAE. Nachází se v Abu Dhabí a celá je jako z pohádky o Šehrezádě. Byla pojmenována po prvním prezidentu SAE, který je zde taky pohřben. Vejde se sem 40 tisíc věřících a je zdarma přístupná i nevěřícím návštěvníkům. Jako vše v SAE, i mešita má spoustu NEJ. Nachází se tam největší ručně tkaný koberec na světě s plochou 5627m čtvrerečních a váhou 47 tun. Největší lustr na světě má výšku 15m a průměr 10m. Celý je zdoben křišťály Swarowski. Celá mešita je z pravého bílého mramoru a působí opravdu jako z pohádky !

Největší, nejodbavovanější, nejluxusnější letiště na světě. Jak jinak než v Dubaji ! Je to vůbec největší stavba světa. Má 3 terminály a jen terminál 3 má 1 713 000 m čtverečích. To je 359 fotbalových hřišť. Zaměstnává přes 60 000 zaměstnanců a ročně odbaví víc než 67 milionů cestujících. Spousta z nich tam přestupuje na cestě dál do Asie. Stejně jako my, když jsme se do Dubaje v lednu 2016 vrátili. A to právě při přestupu na Srí Lanku.

Kolik stojí Dubaj a co se dá zažít za jeden den popsala Martina Magulová v jejím článku zde. Příjemné čtení 🙂

Komentáře