Úžasná JAMAJKA 1.část

17.2. 2019 Jana Klimánková 5179x

Jsou místa, kam se jezdí na dovolenou. A pak jsou místa, kam se jezdí plnit sny. Jamajka je jeden z mých splněných snů. Vzduch je tady provoněný rumem, kořením a marihuanou a život v tomto tropickém ráji tepe v rytmu reggae a dancehall.

Pojďte tedy spolu se mnou aspoň tady v článcích procestovat perlu Karibiku. A protože těch informací o Jamajce  bude moc, vyjímečně rozdělím na 2 samostatné články. Třeba někoho z vás inspiruji podívat se do této překrásné země taky 🙂

Jamajka je synonymem pro uvolněný životní styl. Spousta lidí tvrdí, že je lepší se jí vyhnout, protože je nebezpečná. Na internetu se dočtete, že je to 5.nejnebezpečnější země světa.

Jak to tedy s bezpečností je?

Ano, Jamajka může být hodně nebezpečná. Kriminalita, tvrdé drogy, krádeže, nebezpečí, vraždy a střelba jsou na denním pořádku. Především v neturistických oblastech a ghettech velkých měst. Při cestě na Jamajku je potřeba znát místa, která můžete s opatrností bez problémů navštívit, ale taky místa, kterým je lepší se vyhnout.

A tak i já, která jinak všude po světě cestuji sama, bez pomoci cestovních kanceláří a agentur, jsem v případě Jamajky udělala vyjímku. A oslovila jsem Češku Kris, která na Jamajce žije. Pomohla mi celou cestu naplánovat a zrealizovat. Bez ní bysme spolu s 3 kamarádkami Monikou, Terezou a Soňou pravou Jamajku nepoznaly. Na Jamajku můžete i na vlastní pěst, s batohem na zádech.  Úplně bez pomoci. Ale vše bude trochu složitější. S dopravou, pokud nevíte jak po ostrově cestovat. A hlavně musíte znát místa, kam můžete a kam z bezpečnostních důvodů ne.

Zkusím sem sepsat rady a informace, které by vám při vaší dovolené mohly pomoct. Jsou to sepsány mé zkušenosti při dovolené v této nádherné zemi. Není to klasický cestopis, je to opět mix zážitků, rad a tipů, jak jsem zvyklá na svém blogu psát 🙂

Doprava na Jamajce

 • Klasické taxi vás převeze z bodu A do bodu B, ale je hodně drahé. A když píšu drahé, myslím opravdu drahé. Nástupní sazba 46Kč, cena za 1km jízdy 56Kč!
 • Sdílené route taxi jsou super, pokud jedete kousek nebo víte, kde máte přestupovat ( při delších trasách ).  Nikdy vás na delší trase neodvezou z bodu A do bodu B. Route taxi mají své teritorium, kam vás max odvezou. Tam musíte přestoupit na další route taxi atd.
 • Stejné to je s lokálními busy. Malé minibusy, přeplněné k prasknutí, vás odvezou někam a při delší cestě je potřeba opět přestoupit na další, které jedou vaším směrem. My takto po ostrově cestovaly a přestupovaly jsme vždy několikrát. Díky Kris jsme ale věděly, odkud kam máme jet a kde máme přestoupit na další lokální bus nebo route taxi. Pozor v minibusech si musíte dávat na krádeže. Nás se ale okrást nikdo nepokusil. A to jsme jely lokálními busy vícekrát.  Rizikem jsou i dopravní nehody. Stát se prostě můžou. My viděly nabouraný minibus na cestě. Kolem plno policajtů a dětí, které v buse jely. Řidič za volantem usnul…Naštěstí se nikomu nic nestalo. Nabourat ale může i velký autobus nebo auto. Takže jsme si to riziko uvědomovaly, ale nepřipouštěly.
 • Pokud toužíte poznat pravou Jamajku, doporučuji cestovat lokální dopravou, tak jako my. Obrňte se ale trpělivostí, route taxi i lokální busy jsou přeplněné a v autě pro 5 lidí vás může jet i 7. Řidič, na předním sedadle vedle řidiče klidně 2 lidi, vzadu 4 lidi. V minibusech pro 17 lidí může být lidí i 25, možná víc…Neexistují jízdní řády, respektive existují pouze v ústním podání.  Řidič vám řekne kam jede a pokud je to vaším směrem, můžete nastoupit. Po cestě vám zastaví kdekoliv si řeknete. Nevyjedete hned. Vše je řízeno rukou trhu. Je-li dostatek pasažérů, pojede. Není-li dostatek pasažérů – zahulíme, uvidíme. Bus i route taxi pojede, až dostatek pasažérů bude. Cena přepravy je ale za hubičku. Platí se vždy za osobu. Ne za auto jako u klasického taxi. Za 90 minutovou jízdu lokálním busem jsme zaplatily v přepočtu 45kč/os. Za 30 minutovou jízdu route taxi 35Kč/os. To jen pro příklad. Cestování lokální dopravou na delší trasy je vhodné pro dobrodruhy. Rozhodně nevhodné pro rodiny s dětmi! P.S. : Někde na netu jsem četla, že cestování lokální dopravou je jen pro mladé zdravé jedince 😀 Soňo, jsme prostě dobré! Pořád mladé a zdravé 🙂

 • Další možností je autobus společnosti Knutsford Express, který je možno použít na delší trasy. Jsou to klimatizované velké autobusy, s wifi a toaletou. Něco jako Student agency nebo Flixbus u nás. Tyto busy jsou spolehlivé, mají jízdní řády, jezdí na čas a převezou vás mezi velkými městy. Např.z Montega Bay do Negrilu, do Kingstonu nebo na sever ostrova do Ocho Rios. Cena už je samozřejmě dražší, ale máte jistotu, že bez problémů a bez několika přestupů dojedete tam kam chcete. My tímto busem nikdy nejely, ale potkaly jsme mladý pár Češky se Slovákem, kteří takto jeli z Negrilu do Montego Bay. Jízdenku si můžete objednat online na webových stránkách Knutsford Express.
 • Další možností je půjčení auta. To se ale na Jamajce nedoporučuje. Především kvůli šíleným řidičům, kteří neberou ohledy a vyřítí se na vás nečekaně ze zatáčky nebo v protisměru. Jamajští řidiči jezdí opravdu zuřivě, až sebevražedně. Často zní klakson a všichni troubí.  Dopravní předpisy se nedodržují, směrovky se nepoužívají. Navíc stav silnic je často v katastrofálním stavu, bez krajnic.  Podél cest pobíhají toulaví psi a pasou se kozy, které vám přechází přes cestu. Přejetou kozu jsme neviděly, ale přejetých mrtvých psů minimálně 10!
 • Možností je i pronájem auta s řidičem na celý den. Tuto možnost jsme také využívaly, auto s řidičem nám opět zajistila Kris. Věděly jsme tak, že řidič opravdu přijede včas, vyzvedne nás a odveze tam kam potřebujeme. A že na nás bez remcání kdekoliv počká. Pokud byste si chtěli auto s řidičem na celý den pronajmout, počítejte 120-140 USD na den. Pokud budete na cestách čtyři jako my, vyplatí se to.

Ve vnitrozemí často cesty ani nejsou a i víc než hodinu tak projíždíte v koloně stavbou 🙂

 

Jamajčani mají často nové, krásné a naleštěné auta. Vždy jsme jely v novém naleštěném voze, kromě jízd s Jerrym. Ten nás vozil v této super káře 😀

 

Po vysvětlení dopravy se vrátím zpět na začátek. Na náš přílet, ubytování a výlety, které jsme absolovaly.

 

Na Jamajku jsme letěly z Mnichova, se společností Eurowings. Je to nízkonákladovka, pokud tedy chcete mít k dispozici filmy, hudbu, jídlo a pití, musíte si za vše zvlášť připlatit. Připlatit si můžete předem při rezervaci nebo až v letadle. Připlácet musíte taky za velký kufr, pokud se s ním někdo chce tahat 😀 V ceně je jen příruční zavazadlo do 8kg. My měly při zpáteční cestě o 3,5h zpožděný odlet. A tak jsme dostaly v letadle zdarma teplou večeři, ráno snídani a filmy a hudbu jsme měly bez poplatku. Let jsme si tak užily se vším všudy. Cena zpáteční letenky byla 345 euro. Mimo sezónu se dá najít i levnější, my ale byly na Jamajce v hlavní sezóně a ta cena 345 ( necelých 9.000 Kč ) byla v akci. Standardní cena je o 3500 Kč dražší. Let z Mnichova do Montego Bay trval 11h 40min, při cestě zpět je let kratší, letí se 9h 10min. Jak se dostat do Mnichova popisuje tento článek.

EDIT 9.3.2019 : od  května 2019 společnost Eurowings lety na Jamajku zrušila. Od tohoto data se tedy na Jamajku dostanete např. z Belgie nebo Londýna. Ceny letenek jsou ale daleko vyšší a je na zvážení, zda tam letět i za cenu drahé letenky…Odkaz na lety z Belgie zde 

Z Londýna lítají na Jamajku tyto společnosti : Delta airlines ( do Kingstonu s přestupem v Atlantě, do Montega Bay s jedním nebo dvěma přestupy v USA ), Virgin Atlantic ( přímý do Montego Bay ), British Airways ( přímý do Kingstonu ). Ceny se ale pohybují od cca 18.000 – 20.000Kč výše a ještě je potřeba připočítat cestu do Londýna. A v případě přestupu v USA poplatek za ESTA ( „vízum“ do USA, které je potřeba vyřídit, i když pouze přestupujete na jiný let ).

Tyto informace jsou aktuální k datu 9.3.2019 a je potřeba si ověřit, zda od té doby nedošlo k nějakým změnám. Pokud se objeví akce na letenky na Jamajku, určitě budu sdílet na FB stránce Po světě bez cestovky. 

Jak si pohlídat akci nejen na letenky na Jamajku, ale kamkoliv :  Stáhněte si aplikaci Flightor.com a nastavte Price Alerty. Celý postup popisuje Slovenka Janka Travelhacker zde.

Vízum na Jamajku není potřeba, pokud se nezdržíte více než 30 dní. V letadle vám dají k vyplnění 2 formuláře, ty vyplníte a odevzdáte na imigračním na letišti. Když vystoupíte z letadla, běžte rovnou k přepážkám na imigrační, po levé straně byly nějaké automaty, kde se lidé registrovali, my to prošly a šly jsme rovnou k přepážkám. Bývají tam šílené fronty, my ve frontě stály přes hodinu. Po opuštění letištního prostoru jsme našly Jerryho, který stál s cedulkou s mým jménem u východu. Jerryho nám domluvila opět Kris. Jely jsme s ním pak ještě vícekrát. Vzal nás na celodenní výlet a odvážel poslední den z Negrilu na letiště. Cena taxi z letiště do centra Montega Bay je 25USD. Pokud nebudete mít domluveného řidiče předem, více nedávejte. Jamajští taxikáři vás budou nahánět a nejdřív řeknou větší cenu. Potkaly jsme se s Čechy, kteří řešili odvoz z letiště sami, taxikář jim řekl 30USD, nakonec nenašel jejich ubytování, které měli z Bookingu ( ani Google mapy nepomohly a ubytovatel nebral telefon). Nakonec je odvezl na 1 noc k nám do hostelu a řekl si o 70 USD!

Po příletu do Montego Bay mě čekal docela šok. Čekala jsem zemi třetího světa, podobně jako na Zanzibaru. Byla jsem překvapená větší civilizací, asfaltovými cestami, upravenými zahradami podél cesty z letiště do Dowtownu Montego Bay. Čekala jsem prostě větší divočinu. Ta přišla právě v Dowtownu a já byla ve svém živlu. Miluji život mezi místními. Ubytování v Montegu Bay jsem řešila sama. Objednávala jsem na Bookingu, 5 nocí v hostelu Mobay Kotch přímo v centru Dowtownu. Pokud byste objednávali taky, ať už tento hostel v Montegu Bay, nebo ubytování kdekoliv po světě i ČR, můžete použít kupón na 10% slevu. Odkaz na slevu zde. Mobay Kotch je opět vhodný pro dobrodruhy a baťůžkáře, kteří milují život mezi místními. A opět rozhodně nevhodný pro rodiny s dětmi! Pro nedobrodruhy nebo rodiny s dětmi doporučuji ubytování někde blízko pláže Doctor Cave beach. Případně, pokud oslovíte Kris, nabídne vám ubytování v bezpečnější části Montega Bay. Ve vile s bazénem. My ale nabízenou vilu s bazénem vyměnily za zmiňovaný hostel a byly jsme doslova nadšené. Pokud budete bydlet mimo Dowtown, jeďte se tam aspoň podívat! Těm, kteří by byli na Jamajce s Kris, nabízí Kris do Dowtownu průvodce Jerryho, který by s vámi v bezpečí centrum prošel a vše ukázal. Kris na svých stránkách doporučuje Dowtown pouze s průvodcem a ne rodinám s dětmi. S dětmi bych tam taky nešla, ale z mého pohledu, pokud budete opatrní, budete si dobře hlídat věci, můžete do Dowtownu sami. My tam chodily každý den a cítily jsme se bezpečně. Nikdo nás neobtěžoval, nikdo se nás nepokusil okrást. Věřte ale, že za 5 dní jsme v Dowtownu potkaly tolik bílých turistů, že by se dali spočítat na prstech jedné ruky! Turisti se tam většinou bojí a tak je tam spíš nepotkáte. My ale byly mezi místními nadšené, chodily jsme tam nakupovat do obchodu, měnit peníze do směnárny i pokukovat po trzích a kupovat ovoce. Pro ovoce jsme chodily i večer po setmění, kdy už se tam nedoporučuje chodit vůbec. Jenže Dowtown začíná žít až s večerem. Teprve kolem 18h se v ulicích objevují stánky se vším možným a centrum si tepe svým rytmem. Nepopsatelný zážitek. V ulicích jsou stovky lidí, včetně prodejných žen, feťáků a policajtů se samopalama. Je pravda, že noční život jsem se fotit neodvážila. Nechtěla jsem jakkoliv riskovat. Dowtown je ale lepší prožít na vlastní kůži než fotit 🙂 I když fotky ze dne taky mluví za vše, jak to v Dowtownu vypadá 🙂

Ovoce a zeleninu jsme nakupovaly u místních ve stáncích

Tady jsme bydlely

Náměstí Dowtownu

Celou dobu jsme se zde cítily bezpečně.

V tomto podloubí je supermarket, kam jsme chodily nakupovat.

Na tržišti jsou věci pro místní, my si tam nic nevybraly. Vpravo za plotem je výborná lokální restaurace.

Rýže, jerk kuře a zeleninový salát v lokální restauraci u tržiště. Cena 500 jamajských dolarů ( cca 88Kč )

Na trhu…

Výhled z balkónu našeho ubytování

V Mobay Kotch jsme si i vařily. Špagety s omáčkou. Večeře nás tak vyšla na 30Kč 🙂

Co vše jsme v Montegu Bay zažily

 • Koupaly jsme se na pláži Doctor Cave beach. Pláž je maličká a placená. Vstup 6 USD. K dispozici WIFI, toalety, sprchy a několik restaurací. Z Dowtownu jsme to měly 20 minut pěšky.

Doctor Cave beach plná malých rybiček už u břehu

 • Koupaly jsme se i na pláži Deat And Beach. Veřejná pláž plná Jamajčanů. Hned vedle letiště, letadla tak lítají pár metrů od vás. Přibližně 15 minut pěšky od Doctor Cave beach, směrem k letišti.

Děti na letadla pokřikují a mávají jim

 • Jerry nás vzal na celodenní výlet.
 • Krmily jsme kolibříky
 • Sjížděly řeku na bambusovém voru
 • Koupaly se v největších vodopádech Jamajky Duns River falls
 • Samy jsme si na pláži domluvily výlet na Luminous lagoon, který nám nevyšel

Krmení kolibříků

Martha Brae Rafting

Dunns River Falls

Podrobné informace a více fotek z pláží, krmení kolibříků, sjíždění řeky na bambusovém voru i o vodopádech Duns River falls a také proč jsme neviděly Luminous lagoon v dalším, samostatném článku 🙂

Stěhování do Black River

Po 5 nocích v Montegu Bay jsme se na další 3 noci stěhovaly do Black River. Malé městečko, s úžasnou místní atmosférou. Bydlely jsme v Guest House Waterllo. Guest house je nádherná historická budova a je to první dům na Jamajce, kde byla zavedená elektřina. Za  5 minut pěšky dojdete do centra městečka, kde je spousta obchůdků i se suvenýry a v areálu je k dispozici bazén. Guest house je přímo u moře, ale nedoporučuje se tam koupat. V moři jsou naplaveny odpadky a není tam ani pláž. Z městečka se ale pořádají krásné výlety, které si nikdo nechce nechat ujít. Ani my! Právě do Black River jsme cestovaly místní lokální dopravou. Tedy nejdříve přeplněným minibusem z Montega Bay do Savany la Mar. V Savaně jsme měly přesedat na další bus do Whitehousu. Řidič nás ale místo na autobusovém stanovišti vysadil na stanovišti pro route taxi. A vysvětlil, že zaplatíme stejnou cenu, jako bysme jely busem. Ještě jsme nestihly vystoupit z minibusu a už jsme měly kufry naloženy v route taxi 🙂 Vysvětlily jsme taxikáři, aby chvíli počkal, že Soňa potřebuje na toaletu. Ukázal jí veřejné záchody. Když tam Soňa přišla, chtěli po ní 100 jamajských dolarů. Když viděla stav toalet, řekla jim, že jim nic nedá. A oni ji poslali čůrat do buše 😀 Že jen tam je to zadarmo 😀 Ano, buš vyhrála 😀 😀 😀 Nasedly jsme tedy do route taxi, spolu s námi ještě další Jamajčan, a tak se holky vzadu těsnily ve čtyřech. Ale jelo se! Ve Whitehousu jsme přestoupily na další route taxi, směr Black River. Opět jsme nestihly vystoupit z auta, a už jsme koukaly kde jsou naše zavazadla. Byly ve vedlejším autě 🙂 Nechápavě jsme zíraly, jak tato doprava funguje. Pecka! Počkaly jsme na další pasažéry, kteří se nacpaly k nám do auta a vyrazily jsme. Bez jakýchkoliv problémů jsme v pořádku po cca 3 hodinách dorazily do Black River. Takto jsme pak po ostrově cestovaly ještě vícekrát. Pokud byste se vydali do Black River jako my, v Savaně la Mar se rozhodně vůbec nezdržujte! Město je nebezpečné, hrozí přepadení a krádeže. Nejsou tam zvyklí na turisty a i Jacob, u kterého jsme později bydlely a jeho jamajská žena do Savany la Mar jezdí jen když je to nezbytně nutné a snaží se být co nejdříve pryč.

Ve staré budově je recepce a bar, kde si můžete dát něco k pití i jídlu za lokální ceny

Pokoje jsou v novější budově

Bazén jsme měly jen pro sebe. Hostů bylo málo a k bazénu nechodili

 

Co vše jsme v Black River zažily

 • Projely jsme se na lodičce po řece Black River a viděly krokodýly ve volné přírodě
 • Navštívily jsme nádhernou pláž Treasure beach s vyhlášenou restaurací Jack Sprat
 • Jamajčani nás pozvali na grilování
 • Celý den jsme strávily na vodopádech YS falls

Krokodýlí řeka

Treasure beach

Grilování s Jamajčany

Řádění v YS falls

Podrobné informace o našich zážitcích z Black River také ve druhém samostatném článku 🙂

Stěhování do Cave

Na další 2 noci jsme se lokální dopravou opět přesunuly. Do Community Cave, Westmoreland, k Jacobovi a jeho ženě Shanty. Opět jsme několikrát přestupovaly. Bydlely jsme přímo u místních, ve skromném domečku. Tady jsem já byla nadšená nejvíc a nechtěla jsem odtud odjet. Bydlení nám zařídila Kris a já ji jsem za to neskutečně vděčná. Protože bez ní bysme se do rodiny ve vesnici jen tak nedostaly.  Zažily jsme tak pravou Jamajku. Jacob je sice Němec, ale je s Jamajkou spjatý již od svých 13 let. Za ženu si vzal Jamajčanku a vychovávají spolu její dceru Sofii a jejich společnou dceru Aliu. Kolem běhají další děti a já byla ve svém živlu. Tohle se nedá popsat, tohle se musí zažít!

Domeček Jacoba a Shanty

Typické jamajské bydlení ve vesnici

Kohouti kokrhali už od 3 od rána. Ale mě to bylo jedno. Já byla nadšená

Tohle komentář nepotřebuje…

Na dvorku jsme chytaly WIFI

Náš pokoj u Jacoba. Já chci zpátky!!!

Holky diskutují s Jacobem

Alia je víc bílá než černá…Je to zlatíčko a mazel

Sofia ( s džusem v ruce ) s kamarádkou, u které spala, když jsme tam byly my. Zabraly jsme její pokoj …

Shanty je moc milá a usměvavá a výborně nám vařila

 

Co vše jsme v Cave zažily

 • Bydlely jsme v místní komunitě a to byl ten největší zážitek! Hrát si s místními dětmi!
 • Koupaly jsme se na pláží Belmont beach
 • Ušly jsme 14km po horách! V buši! Pro mě největší zážitek ze všeho, co jsme na Jamajce zažily. Když vyjdete zničení, spocení na vrchol hory a vidíte babtistický kostel a slyšíte živě zpívat Haleluja, máte husí kůži a v očích slzy…Stála jsem pak v úžasu ve dveřích kostela a jen poslouchala a zírala…
 • Vykoupaly jsme se v řece, v pralese!
 • Jedly jsme typická jamajská jídla uvařená Jacobovou ženou Shanty
 • Večer, v černočerné tmě jsme se s baterkou vydaly samy lesem do hospody na pivo. Mezi místní!

Takhle bych si dokázala hrát celé dny. Místo válení na pláži

Monča byla z dětí taky nadšená

Štěstí…

Relax na Belmont beach

Výšlap na Bluefilds Hill

Koupání v řece

Ty dobroty!

Mňam!

Do baru jsme chodily v černočerné tmě. S baterkami v ruce. Nad hlavou tisíce hvězd. Tolik hvězd jsem nikdy nikde neviděla

Podrobné informace o žití mezi místními, výšlapu po horách a dalších zážitcích také v druhém, samostatném článku. A slibuji, že budou fotky i holek, nejen ty moje. Ale když já tady byla tak nadšená 🙂

 

Stěhování do Negrilu

Na poslední 4 noci jsme se přestěhovaly do turistického Negrilu. Jediné místo, kam bych se já už nevrátila. Negril není pravá Jamajka. Je to letovisko pro turisty. Místní život tam neuvidíte, a i když si budete myslet že ano, nevěřte tomu. Pravá Jamajka vypadá jinak. Pláž je ale krásná a dlouhá. Už její název to napovídá. 7 Mile beach. Tím, jak je dlouhá, i tady o turisty nebudete zakopávat. Sice je jich tady dost, ale jsou rozprstřeni po celé pláži a tak bez problémů najdete místo, kde budete na pláži klidně úplně sami.  Pokud ale někdo naopak vyhledává zábavu a atrakce, tak jich tady najdete víc než dost! Můžete plout na plovoucím baru po moři a popíjet pivo nebo rum. Můžete se vznášet na padáku. Můžete se nechat vést na nafukovačce za člunem. Můžete se projet na lodičce s proskleným dnem. Můžete se potápět a šnorchlovat. Můžete se projet po pláži na koni. Můžete navštěvovat jeden bar za druhým a pařit…Pokud máte dost peněz, tak se v Negrilu nudit nebudete. Já se nudila. Dost peněz už jsem neměla a válení na pláži dlouho nevydržím. A tak jsem nechala válet holky, které si to narozdíl ode mě užívaly a chodila se procházet po pláži. Každý den, až na ten poslední, jsem po pláži ušla 10km 🙂 A za tu cestu mě x krát zastavovali Jamajčani a něco nabízeli. Každý mi chtěl něco prodat. Marihuanu, korálky, ovoce…Prostě jak to na turistických plážích chodí 🙂 Vůbec Jamajčani už tady byli jiní. Zkažení turismem. Takže se nám stalo, když jsme s nimi nechtěli mluvit, že nám řekli, abysme se vrátily do země, odkud jsme přišly. Ceny tady byly vyšší než kdekoliv jinde a pořád se nás někdo snažil natáhnout. O tom ale zase až v druhém článku. Zážitků z Negrilu už tolik není, protože už to byl jen oddech nakonec. Mohly jsme se jet podívat do Ricks Cafe. Vyhlášená restaurace mezi turisty. Je na skále a ze skály Jamajčani skáčou do moře z obrovské výšky. Měly jsme v Negrilu 4 noci a tedy 4 pokusy se jít na západ slunce do Rick Cafe podívat. Jenže každý večer dopadl stejně. Zahulíme, uvidíme. Zahulily jsme a neviděly jsme 😀 Prostě se nám do Ricks Cafe nechtělo 🙂 Bydlení jsme ale měly krásné.  Hotel přímo na pláži. Jamaica Tamboo resort. Zařizovala jsem opět sama. Tentokrát na Hotel.com. Pokud chcete bydlet v hotelu, také můžu s klidným srdcem doporučit. Kdybych se do Negrilu někdy vrátila, což neplánuji, ale člověk nikdy neví, příště bych si našla nějakou chatičku, které jsou na kraji pláže. Dál od turistů a hlavně otravných prodejců. Do hotelu v centru Negrilu ale chtěly holky, a tak jsem jim jejich přání splnila 🙂 Kam se jednou ale určitě vrátím, je vesnička Cave k Jacobovi a do Montega Bay! Waterloo bylo taky krásný a klidně znovu i tam! A hlavně chci do Kingstonu! Jen ten Negril není můj šálek kávy trávení dovolené 🙂 Věřím ale, že spoustě lidem se líbí a může se líbit i vám 🙂 Pokud hledáte místo, kde chcete hlavně odpočívat, tak je Negril to pravé! Krásná, dlouhá pláž, kde nebudete zakopávat o další turisty. Pro odpočinkovou dovolenou ideální 🙂

Jamaica Tamboo rezort

Zrovna tady vlezl Monče do postele šváb!

Tady jsme trávily rána a večery. S rumem a ganjou…

Taky bez komentáře…

 

Co jsme v Negrilu zažily

 • Koupaly jsme se na nádherné pláži 7 Mile beach
 • Monča měla v posteli švába!
 • Nad hlavou nám v noci lítali netopýři a já se jich hrozně bála
 • Nad mořem lítali pelikáni a lovili ryby. Zažila jsem to už na Floridě a je to nádhera 🙂
 • Monča s Terkou se projely po pláži na koni. Nikdy více! Proč, popíšu v dalším článku.
 • Až tady v Negrilu jsme nejedly jen místní jídla, ale večeřely i turistická menu

Pláž v Negrilu je nádherná. Bála jsem se davů turistů, ale nikde to přeplácáno nebylo. Vždy si najdete kus pláže jen pro sebe.

Nejvíc si tady užívala Monika

Ale i Soni se tady moc líbilo

Pokračování v článku Jamajka 2.část Rady, tipy, ceny!

A nezapomínejte, že život je takový, jaký si ho uděláte!

Jana

Komentáře