Jordánsko bez půjčení auta

22.6. 2019 Jana Klimánková 5070x

Do Jordánska jsou nově hodně levné letenky a tak tam lítá čím dál tím víc Čechů. Většina z nich si na místě půjčí auto a objíždí zemi po vlastní ose. Článků, rad a tipů jak procestovat Jordánsko autem je spousta. Co když si ale auto půjčovat nemůžete nebo nechcete? Takový článek s podrobným popisem jsem nikde nenašla. Takže jsem se rozhodla auto nepůjčit a vyzkoušet místní dopravu na vlastní kůži. Nebyly jsme s kamarádkou Soňou samy. Potkaly jsme další 2 páry, kteří se rozhodly auto nepůjčit. Při zpáteční cestě jsem je na letišti vyzpovídala. A tak se tady v článku dozvíte nejen náš itinerář, ale i jejich rady s cestováním veřejnou dopravou. Protože každý z nás na to šel jinak 🙂

Kdy do Jordánska

 • Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Jordánska je jaro nebo podzim.
 • Teoreticky sem můžete kdykoliv, ale v létě budou úmorné vedra. V údolích i kolem 48st. V zimním období může pršet a sem tam v horách i sněžit. Ale teploty jsou v zimě určitě příjemnější než v Čechách. V Rudém i Mrtvém moři se můžete koupat i v zimě. Takto jsem vyčetla rady na internetu.
 • Pozor si dejte na období Ramadánu.
 • Já s kamarádkou Soňou jsme se do Jordánska přes všechna doporučení vydaly v červnu. A bylo to super! V Petře bylo příjemně, něco okolo 27st a foukal větřík. Tedy žádné úmorné vedro. U Mrtvého moře bylo 37st, ale opět větřík. Takže příjemně. Teplo bylo, ale nic co by se nedalo snést. Vedro na zdechnutí to rozhodně nebylo 😀

Na jak dlouho

 • Čím déle, ťím lépe. V Jordánsku toho je k vidění spoustu a je tam pořád co dělat.
 • Ideální je aspoň 1 týden, v lepším případě 2 týdny.
 • Přesto stejně jako my většina volí kratší cesty, za poznáním těch největších pecek.
 • Doporučuji minimálně na 4 noci. Ryanair lítá z Prahy tam i zpátky vždy úterky a soboty. Takže určitě koupit letenku aspoň na úterý až sobota.
 • Lety sobota – úterý na 3 noci jsou málo, ale přesto jsme si výlet neskutečně užily!
 • Stejně jako s červnovou letenkou jsme totiž se Soňou rady neposlechly a letěly jen na 3 noci. Tedy so-út. A to z důvodu ušetření dovolené v práci. Už jsme vybraly dost dnů v únoru na Jamajku a na podzim máme obě další plány. Takže jsme si mohly dovolit jen 2 dny v pracovním týdnu. Pokud vás dovolená nelimituje jako nás, leťte minimálně úterý – sobota.

Kde koupit letenku

 • Jednoznačně přímo na stránkách letecké společnosti Ryanair.
 • Doporučuji koupit letenku v akci. Cena za zpáteční let tak může být i kolem tisícovky (některé termíny i pod 1000 Kč).
 • Jak koupit letenku v akci popisuji v článku Jak a kde JÁ hledám letenky.
 • Letíme pouze s příručním batohem. Můj splňuje požadované rozměry 40x20x25cm. Soňa to riskuje s větším, klasickým batohem. Nikdo to při cestě tam ani zpět neřeší.

Na co nezapomenout před cestou

 • V Jordánsku se platí vstupní vízum 40 JOD /os.
 • Pokud máte v plánu navštívit minimálně jordánskou Petru (předpokládám, že asi všichni), vyřiďte si předem přes internet Jordan pass a to zde. 
 • V ceně Jordan passu máte vízum i vstup do Petry a dalších památek v Jordánsku. Rozhodně se vyplatí!
 • Vybírat můžete ze 3 možností. Podle toho, kolik dnů plánujete strávit v Petře. My kupovaly za 75 JOD (2 dny v Petře).
 • Na letišti v Ammánu Jordan pass nevyřídíte, takže opravdu pouze předem!
 • Dětem do 12 let se Jordan pass nevyplatí. Ti mají všude vstupy zdarma. Pro děti tedy stačí vyřídit vízum na letišti za 40 JOD.
 • Zkontrolujte si, že Váš cestovní pas je platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu ze země.
 • Nezapomeňte udělat check-in letenky předem přes internet.

 

 3 Noci v Jordánsku bez půjčeného auta

Cesta do Ammánu

 • Do Ammánu přilétáme v sobotu v 17:35 h
 • Letadlo je plné Arabů, jen hrstka Čechů. Možná tak 15, víc nás nebylo. Přitom letadlo bylo úplně plné.
 • Fronta na kontrolu Jordan passu je tak krátká a vstup do země nám netrvá dlouho. Pro Jordánce jsou samostatné přepážky a ti si tam vystáli pěknou dobu 🙂 Nás bylo pár, takže jsme tam strávili pár minut. Ukázali jsme jordan passy, dostali razítko do pasu a mohly jsme vyrazit. Nikdo se nás na nic neptal.
 • Ještě na letišti měníme USD dolary za jejich JODy. Kurz je v zemi všude stejný, ale jsou různé poplatky za výměnu. Na letišti nejvyšší. Nechtěly jsme riskovat zavřenou směnárnu v Ammánu (po zkušenostech z Jamajky) a tak neřešíme a měníme vše na letišti. Za 250 USD dostáváme 165 JOD. Druhý den potkáme Čechy, kteří měnili až v Ammánu a kdyby jsme měnily také tam, dostaly bysme 175 JOD. Rozdíl 10 JOD už je docela znát. Ale dobře, neřešíme 🙂 Směnárna v Ammánu byla otevřená do 20 h.
 • Letiště je 30 km od centra Ammánu. Původní plán byl jet autobusem (3,50 JOD) a dále pak taxíkem. Autobus totiž jede jen na kraj města a pak je to do centra ještě 10 km. Z Tripadvisoru máme načteno, že až nás autobus vyhodí na kraji Ammánu, seběhnou se na nás taxikáři. Budou chtít 8-10 JOD za cestu do centra. Možností je tyto taxikáře ignorovat, obejít autobusové nádraží zprava, přejít most a na dálnici stopovat taxi, které pojede kolem. Požadovat zapnutý taxametr a cena do centra by měla být cca 3 JOD. Nakonec ale opět neřešíme a jedeme taxíkem do centra rovnou z letiště. Nepojaly jsme tento krátky výlet jako lowcost a hlavně chceme být už na hostelu. Za taxi dáváme 21,50 JOD. Tedy cca 700 Kč. Každá 350 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, můžete jet autobusem a taxíkem jak popisuji výše. Nebo se ještě na letišti ve frontě na kontrolu víz domluvit s jinými cestovateli, jestli nejedou do Ammánu a na náklady za taxi se tak podělit. Jsem pako, že mě to tam nenapadlo 😀 Druhý den jsme zjistili, že jsme tak nejely samy, ale další 2 holčiny (Kristýna s Luckou) jely také taxíkem a hotel měly asi 50 m od nás 😀 Stejně tak jel taxíkem do centra Ammánu mladý český pár. Každý z nás jel samostatným taxi 😀 Hold líná huba holé neštěstí 😀

Ammán

na známou restauraci Hashem koukáme z balkónu našeho hostelu

 • Taxikář nás vyhazuje před hostelem. Dáváme mu 25 JOD (drobné nemáme) a on nám děkuje. My že ne, že cesta měla stát 21,50 JOD a chceme zpátky 3,5 JOD. Začal se vymlouvat že nemá drobné a nemá nám jak vrátit. Poslaly jsme ho do krámku, ať si tedy rozmění. Moc se mu to nelíbilo, ale odchází a za chvíli se vrací a dává nám zpět 3 JOD. Těch 0,5 JOD si automaticky nechává 😀 no dobrá…
 • Ubytováváme se v Cliff hostelu přímo naproti známé a doporučované restauraci Hashem. Vstup do hostelu je v podloubí, po špinavých schodech ve 2.patře. Hostel už je ale čistý, majitel příjemný a moc milý. V pokoji jsou pouze 2 postele, jedno křeslo a jeden toaletní stolek. Žádné skříně. Na přespání nám ale úplně stačí. Je tady čisto. Stejně tak jsou čisté společné toalety a sprchy. Ubytování je skromné, ale skromná je i cena. 7 JOD/os/noc (227 Kč). Hostel jsme objednávaly předem na Bookingu. Odkaz zde.
 • Okamžitě vyrazíme do doporučované restaurace Hashem. Hned naproti našeho hostelu. Prosíme o jídelní lístek, ale žádný nemají. Tak říkáme, ať nám tedy něco donesou. Že nevíme 😀 Dostáváme několik misek s humusem, falafelem, zeleninou a nevím čím ještě. K tomu arabské placky a vodu. Bylo to to nejlepší jídlo, které jsme v Jordánsku jedly! Vůbec se nedivím, že tuto restauraci doporučují snad všechny průvodce. Je tam nepřetržitě narváno a otevřeno mají 24h denně!  Navíc cena 6 JOD, tedy 3 JOD na osobu (necelá stokoruna) za vše je úplně úžasná!
 • Po večeři procházíme centrum nočního Ammánu a líbí se nám místní atmosféra. Spousta lidí venku. Vše je rozsvíceno jak na vánoce. Nahlížíme do mešity, kde se místní modlí a jinak jen tak zewlujeme po Ammánu. Citadelu ani Amfiteátr nevidíme, i když to k nim máme kousek. Už je tam zavřeno, tak tam ani nejdeme.
 • Po návratu na hostel sedíme na balkóně a pozorujeme ten ruch z vrchu. Všude spousta lidí, slyšíme modlitby z mešit a hlavně věčné troubení aut. Doprava v Ammánu je šílená. Předpisy neexistují, jede ten kdo má silnější klakson 😀
 • Druhý den ráno potkáváme v Jett autobuse Kristýnu s Luckou a ty nám říkají, že celou noc nespaly. Ještě v letadle se domluvily s Iry a šly s nimi zapařit do lokálního baru 🙂

 

Cesta do Petry

 • Do Petry se z letiště dostanete pouze taxíkem. Žádný autobus tam nejede. Proto jsme zvolily první noc v Ammánu a do Petry se vydáváme v neděli  brzy ráno právě autobusem.
 • Autobus Jett jede do Petry pouze 1x za den. V 06:30 h ráno.  Vyjíždí ze stanice Abdali Office. Asi 3 km od našeho hostelu. Cena je 11 JOD/os (cca 357 Kč) a cesta trvá 4 hodiny.
 • Jízdenku kupujeme na internetu předem. Odkaz zde. Na jízdence je napsáno, že máme být na stanovišti Abdali už v 06:00 h
 • V 05:45 h ráno tedy vycházíme z hostelu a hned se na nás vrhnou taxikáři. I takto brzy ráno jich je v centru Ammánu spousta. Prvnímu, který nás odchytne říkáme, že potřebujeme do Abdali Office na Jett do Petry. A že mu dáme 2 JODy (informace od domácího z hostelu, že je to standardní cena). Souhlasí a za 2 JODy nás odváží. Když chceme platit a Soňa mu podává za nás obě 2 JOD, nechce je. A začne něco o tom, že má drobných dost a ať mu dáme 10, že nám vrátí 8. Ok, souhlasím. Dávám mu 10 a dostávám 8 zpět. Pak chtěl ale ještě měnit další peníze a to už jsme odmítly. Akorát by nás zblbnul. Cesta na nádraží nás tak stála 2 JODy, každá tedy 1 JOD.
 • Autobus už na zastávce stojí, ale stejně čekáme víc než půl hodiny než vyjede. Přímo u zastávky je možnost jízdenku koupit, ale byly tam fronty a autobus byl nakonec úplně plný. Takže je lepší mít jízdenku předem. Také se tam dá koupit snídaně. Už takto brzy ráno je otevřený krámek i venku týpek, co na stolečku prodává pečivo, pomeranče, pití…
 • Cesta autobusem nám trvala přesně 4 hodiny, Do Petry jsme dojeli v 10:30 h. Po cestě je zastávka na cigáro a možnost koupení jordánských suvenýrů.
 • Ještě než jsme vyjeli z Ammánu, koukáme z okna a venku stojí nějaký bílý batužkář a na krabicích má položený notebook. Něco tam ťuká a my na něj zíráme, proč takto na notebooku a ne na telefonu. Kolem něj je plno Arabů a něco mu tam povídají a radí. Po nějaké době vběhne do autobusu Arab a začne mávat s telefonem, že ho našel na ulici o kus dál a jestli někomu z nás nepatří.   Týpek přes uličku vedle mě mu anglicky říká, že ten kluk v zeleném tričku venku s notebookem ztratil mobil. Arab jde za ním a mobil mu vrací. Batužkář mu děkuje a z peněženky vytahuje nějakou tu odměnu 🙂 Do toho týpek vedle mě česky říká, že super. Že on už své doklady a kreditní karty neuvidí. Tak se ho ptám co se stalo. A on že včera ztratil peněženku. Asi v taxíku. Kreditní karty zablokoval a doklady že vyřídí v Česku. Pas naštěstí měl u sebe. A tak si povídáme co mají s jeho přítelkyní v plánu. Jeli taky jen na 3 noci. Všechny 3 noci měli jen v Ammánu. V neděli ráno tak jeli stejným busem jako my do Petry a odpoledne v 17 h zpět Jett busem do Ammánu (zpátky jede Jett bus v zimě v 16h a v létě v 17h).  V pondělí jeli lokálním busem k Mrtvému moři, zpátky si stopli taxi. V úterý si prošli Ammán včetně Citadely a amfiteátru a navečer se vrátili na letiště. Na letišti jsme se potkali a on na mě mával nalezenou peněženkou s doklady a kreditními kartami 🙂 Taxíka si totiž objednával přes aplikaci Kareen (něco jako u nás Uber) a taxikář jeho peněženku našel. Napsal mu na whatsapp a v Ammánu vše vrátil 🙂

Malá Petra

Little Petra

 • V 10:30 h přijíždíme do Petry
 • U autobusu na nás čeká Ayman, na kterého nám dala kontakt Martina z webu Zajímavosti z Jordánska. S Martinou jsem se den před odletem potkala, potřebovala Aymanovi něco po nás poslat. A tak mu předáváme obálku a on nás odváží do kempu Seven Wonders Bedouin Camp, kde máme domluvené ubytování na tuto noc. Necháváme tam část obsahu batohu a vyrážíme s Aymanem do Malé Petry. Ukazuje nám kde začíná cesta zadním vchodem k Petře a domlouváme se, že až večer dorazíme do Petry, napíšu mu a on nám zařídí odvoz zpět do kempu. Za cestu do kempu a Malé Petry nic Aymanovi neplatíme.
 • Samy už tedy procházíme Malou Petrou, kde skoro nikdo nebyl. Pár turistů. Možná max 10. Neplatí se tady vstupné a nepotřebujete ani Jordan pass. Je to procházka tak na hodinu a určitě stojí za to se sem podívat! Nahoře potkáváme místního bedouina Jacka Sparow, který zrovna spal. Po našem příchodu se vzbudil a nabídl nám čaj. Daly jsme s ním čaj i cigáro, pokecaly, namaloval mně oči načerno a radil jak se dostaneme do Petry zadním vchodem. Když jsem mu chtěla zaplatit, nic si nevzal. Že ani náhodou. Že nás pozval. A tak jsem měla čaj zdarma 🙂
 • Po příjemně stráveném čase s Jackem jsme se vrátily na parkoviště a vyrazily na dlouhou túru pouští a horami do Petry. Samy, bez průvodce.

Na čaji v Malé Petře

Zadním vchodem do Petry

Takovéto výhledy budete mít, když půjdete ke Klášteru zadním vchodem!

 • Ve spoustě článků jsem se dočetla, že tato túra je možná jen s průvodcem, místním guidem. Není to pravda. Jsme 2 ženský a prošly jsme to celé samy, bez průvodce i GPS navigace.
 • Cesta začíná v Little Petra. Až tedy budete v Malé Petře, projděte si ji a vraťte se na parkoviště. Buďte zády k Malé Petře a za stánkama se dejte doprava podél skal.
 • U stánků vám místní budou průvodce nabízet, odmítněte. Také vám nabídnou auto 4×4, že vás kus odvezou a ušetříte tím hodinu cesty pěšky. Vzali by vás pouští až k horám, dál už se nedostane ani 4×4 🙂 Tuto variantu jsme s díky také odmítly.
 • Ale protože jsme věděly, že se k horám s výstupem k Monastery právě autem dá dostat, šly jsme první hodinu po vyjetých kolejích. Cesta tak byla teoreticky jednoduchá právě díky stopám od 4×4. Žádné značení první hodinu vůbec nikde nebylo. Někde se sice vyjeté koleje rozdvojovaly a my pořádně nevěděly kam teď, ale vždy jsme to táhly spíš vpravo. A vybraly jsme správně.
 • Rozhodně to chce mít aspoň trochu orientační smysl a tak nějak nezmatkovat. Naše cesta a rozhodování vypadalo takto jako je na videu 🙂

 • Odměnou vám bude úžasná scenérie, ticho a klid v poušti. A nikde nikdo. Za celou dobu jsme v poušti potkávaly jen zvířata a jen 1x beduínku, která zvířata pásla a nabídla nám guida. Opět jsme s díky odmítly. Potom na nás volal ještě jeden malý místní kluk, jestli chceme průvodce. I jemu jsme jen poděkovali. Pak už jsme celou hodinu nepotkaly nikoho 🙂

Půjdete sami pouští a nikde nikdo!

Jen zvířata

Tady lituju, že jsem ty kozy netočila na video. Soňa se jedné maličké ptala, jestli půjde s náma. A ona odpověděla“nnnneeeeee“ Dostaly jsme záchvat smíchu 🙂

 • Po hodině jsme dorazily k první ceduli s šipkou k Monastery. Ulevilo se nám, že jdeme dobře. Neumřeme v poušti hlady ani žízní!

Na první ceduli jsme narazily po hodině chůze

 • Došly jsme k horám, kam vás právě mohou zavést auta 4×4. Před horami stojí malá dřevěná bouda a v ní 2 policajti (nebyli to přímo policajti, ale my jim tak říkaly). Tady už chtěli vidět Jordan pass a naše cestovní doklady. Jordan pass tady potřebujete mít vytištěný. Označí vám na něj arabským písmem vstup do Petry. Bez Jordan passu vás tam nepustí a ten elektronický je tady u zadního vchodu k ničemu. Nemají tady čtečku. Takže vše řeší tužka. Na chvíli jsme si sedly k policajtům do boudy, daly s nimi cigáro, pokecaly (divili se, že jsme  přišli bez průvodce) a vyrazily dál na cestu.
 • Z parkoviště od Malé Petry jsme vycházely ve 12:15 h. První ceduli k Monastery jsme viděly přesně na minutu po hodině, ve 13:15 h. K policejní budce jsme dorazili ve 13:30 h.
 • Dále už je cesta značená a není se v horách kde ztratit. Za policejní stanicí půjdete kolem hor až dojdete ke schodům. Ty vyjdete až úplně nahoru a narazíte na stánek, kde bydlí bedouinova žena. Tentokrát tam ale nebyla. Tak jsme si u ní jen sedly, odpočinuly a za chvíli šly dál. K bydlení bedouinovy ženy jsme dorazily v 14:10 h. Tedy cca 2 hodiny od výchozího bodu z Malé Petry.

Bydlení bedouinovy ženy

Po cestě si vychutnáváme to ticho a krásu

 • Pak už jsme šly jen dál po značkách a v 15:05 h došly ke Klášteru. Teprve tam jsme narazily na první lidi. Celou cestu zadním vchodem jsme šly úplně samy.

Po necelých 3 hodinách přicházíme ke Klášteru

 • Nám tedy cesta trvala 3 hodiny, ale po cestě jsme se často zastavovaly, fotily, pily, odpočívaly…Teoreticky se to dá zvládnout o něco málo rychleji. ale nezastavovat se v tak nádherném místě by byla obrovská škoda!
 • Cestu dolů k Pokladnici už jsme šly klasickou cestou, tedy 800 schodů směrem dolů. A potkávaly stánkaře, kteří nám pořád něco nabízeli a vnucovali. A také turisty na oslících.

 • Když jsme sešly schody dolů, já zjistila, že se mi rozlepila bota 😀 A tak jsem si usmyslela, že poslední 3 km dojedu k Pokladnici na velbloudovi.
 • Bedouin chtěl nejdříve 30 JOD, pak 25, pak 20, pak 15 a nakonec jsem jela za 8 JOD. Jestli je to pořád moc netuším, ale já už chtěla sedět na velbloudovi 😀 Za 8 JOD jsem jela údajně 3 km. To nevím kolik to bylo doopravdy. Ale bylo to rovných 40 minut cesty. Na velblouda jsem nasedala v 16:25 h a před Pokladnicí z něj slezla v 17:05 h. Ještě že vše dokumentujeme a fotíme a každá fotka má čas pořízení 😀 😀 😀

Tady mi bedouin velblouda předal, dal Soni lano ať ho vede a k Pokladnici s námi nešel 😀 Celou dobu mě tak vedla Soňa 😀

 • Od Pokladnice už jsme jen prošly Siqem zpět k hlavní bráně Petry a napsaly Aymanovi, že jsme na místě. SIM jsme koupenou neměly, ale ve Visitor centru jsme dostaly heslo na WIFI.  Poslal pro nás taxíka, který tam byl za 5 minut. Odvezl nás do kempu v Malé Petře. Cenu jsme s Aymanem vůbec nedomlouvali. Tak jsme taxikáři dali 5 JOD. Každá tedy 2,5 JOD (82 Kč).
 • Večer jsme si daly večeři v kempu a pak jen relaxovaly u ohně 🙂
 • Noc jsme měly v Seven Wonders Bedouin Camp. Objednávala jsem na Bookingu. Cena 20 JOD/noc/os + 10 JOD za večeři. Celkem tedy cca 1.000 Kč/os včetně večeře a snídaně.
 • V kepmu funguje elektřina jen od 19-23 h. V té době jsou teplé sprchy a můžete si nabíjet mobil a další příslušenství. My měly sebou powerbanky, takže jsme ani nepotřebovaly.
 • Ve stanu nejsou ručníky. Takže buď svůj nebo o něj požádat na recepci.
 • U posezení u ohně funguje WIFI, můžete tak být i v poušti na příjmu.
 • Stany se nezamykají. Pokud si jej budete chtít zamknout, vemte si vlastní zámek. My nezamykaly, nic se nám neztratilo.
 • V noci jsme spaly s otevřenými dveřmi

Seven Wonders Bedouin Camp

Večer hory u kempu svítí

Znovu Petra

 • V pondělí brzy ráno vstáváme. Dáváme v 06:30 snídani a vyrážíme z kempu zpátky do Petry.
 • Veze nás řidič z kempu. Platíme mu 5 JOD. Každá tedy 2,50 (cca 82 Kč).
 • K Pokladnici jdeme hlavním vchodem. Opět dáváme ke kontrole Jordan pass a za půl hodiny jsme Siqem u Pokladnice.
 • Přicházíme v 07:45 h ráno a už je tady dost lidí.
 • Petra je ale veliká a tak se všichni tak nějak rozutečou a žádné davy, které jsem čekala tady nejsou,
 • Spousta lidí tvrdí, že se má jít k Pokladnici v 6 h ráno. Právě kvůli davům. Já nesouhlasím. Vše budete mít ve stínu. Sluníčko na Pokladnici svítí až později a nejkrásnější je právě osvětlená sluncem. I když asi záleží i na ročním období, kdy tady budete…
 • Jsme unavené ze včerejška, takže se jdeme projít jen k divadlu a zpátky. Uděláme pár fotek a odchytne nás týpek s nabídkou výstupu na vyhlídku na Pokladnici.
 • Začínáme smlouvat o ceně. Nejdřív chce 30 JOD za obě, pak 25, 20, 15…Řekneme mu, že dáme maximálně 10 JOD za obě (každá 5 JOD). Souhlasí a jdeme nahoru.
 • Soni ještě vzal batoh a vydáváme se nejdřív po schodech.
 • První část je jednoduchá. Postupně je výšlap náročnější a další Jack Sparow (říkaly jsme tak všem) nám musel pomáhat. Skákal po skalách jako kamzík. Držel nás za ruce a vytahoval nahoru. Po cestě jsem si říkala, že je to pěkně nebezpečné a nechápu, jak se tam dá vylézt natož pak slézt dolů. Při šplhání po skalách bez jakéhokoli jištění jsem myslela na to, že když se mi něco stane, pojišťovna to asi odmítne zaplatit…
 • Po 15 minutách jsme byly nahoře. Pohled byl úchvatný a byly jsme rády, že jsme se nechaly na vyhlídku přemluvit.
 • Nahoře jsme strávily skoro hodinu. Jack nám nabízel marihuanu, ale to by jsme dolů letěly jako ptáci. Takže jsme se spokojily s čajem (1 JOD).
 • Také jsem se ho ptala, jak půjdeme dolů a on že „fly“ 😀
 • No strach jsme měly obě. Nechápaly jsme, že se to dá stejnou stranou slézt i dolů. Dalo.
 • Nakonec to bylo jednodušší než nahoru. Část cesty jsem sjížděla po skalách po zadku 😀
 • Pokud budete mít více času, jde to i procházkou. U divadla zahnete doprava, nejprve kolem královských hrobek, pak po schodech nahoru a dorazíte nad Pokladnici. Je to ale cca 1,5 h cesty jedním směrem. Původně jsme tuto trasu měly v plánu. Pak ji z časových důvodů zrušily a zvolily šplhání po skalách s bedouíncem.

Tuto fotku fotíme v 08:20 h a před Pokladnicí už je plno lidí. Jdeme kousek dál doprava a děláme u skály tuto fotku, kde to vypadá, že tam nikdo není 🙂 Až tedy na ty dvě krasavice vzadu 🙂

Nahoru se dostáváme v 09:30 h. Nad Pokladnicí už je sluníčko, ale nad námi ještě stín. Rády bysme na sluníčko počkaly, ale v 11 h máme sraz dole na parkovišti s Aymanem. Tak se spokojujeme s fotkami ve stínu. Přece jen jsme sem nelezly kvůli fotce, ale kvůli výhledu. A ten byl úchvatný!

 • Náš původní plán byl vrátit se minibusem do Ammánu a odtamtud taxíkem k Mrtvému moři.
 • Ani ne týden před odletem napsala Martina z webu Zajímavosti z Jordánska příspěvek na Cestovatelskou seznamku, jestli nejede někdo tento týden do Ammánu, že tam potřebuje poslat jeden doklad. Že bysme ho předávali na letišti.  Já ji odepsala, že letím v sobotu, ať mi napíše. Martina mi napsala a poté volala. Říkala, že tam potřebuje jejímu známému poslat obálku s dokladem. Daly jsme si spolu sraz v Praze a obálku mi předala. Nabídla mi za to cestu do Petry zdarma. Že známý je z Petry a stejně tam pak z letiště pojede. A předala na něj kontakt. Byl to právě Ayman, o kterém už jsem tady výše psala.
 • Já Aymanovi napsala, že je zbytečné, aby pro obálku jezdil v sobotu večer do Ammánu, že mu ji můžu předat v neděli ráno v Petře. Ušetřím mu tak cestu do Ammánu.
 • Ayman souhlasil a nabídl nám odvoz z Petry k Mrtvému moři. Poté co jsem mu napsala, že zatím nevím jak se tam dostaneme a asi pojedeme minibusem do Ammánu a pak taxi k moři. Tomu jsme samozřejmě nemohly odolat a plánovaná cesta minibusem se tak nekonala.
 • Minibusy jezdí z Petry do Ammánu pouze od 06:00 – 13:00 h. Ten první v 06:00 h jede vždycky. Do 13 h pak jezdí ještě dva. Ve chvíli, kdy se naplní. Čas se určit nedá. Pokud se nenaplní, nejede. Spoléhat se na ně tedy nedá. My doufaly, že když přijdeme kolem poledne na stanoviště, snad nějaký ještě pojede. Cena za minibus je 7 JOD/os. POZOR! V pátek minubusy nejezdí vůbec!
 • V záloze jsme měly cestu taxíkem rovnou k Mrtvému moři. Platily bysme ale 80 JOD. To je cena za taxi Petra – Mrtvé moře. Nakonec jsme nemusely využít ani jednu variantu, protože nás k Mrtvému moři vzal právě Ayman.
 • Navíc nám zastavil ve Wadi Mujib. Tam bysme se bez auta vůbec nedostaly. Žádná veřejná doprava tam nejede. Díky Aymanovi jsme tak měly úžasný zážitek z koupání v kaňonu!
 • A protože je Ayman místní průvodce, můžete jeho služby využít i vy! Pokud budete v Jordánsku bez půjčeného auta, napište mu. Odveze vás kamkoliv budete potřebovat. Cenu si domluvíte spolu na messengeru nebo whatsappu. Já sem cenu za cestu k Mrtvému moři se zastávkou ve Wadi Mujib nenapíšu, protože ji prostě nevím.
 • S Aymanem se můžete domluvit i na dalších trasách. Např. do Wadi Rum. I toto nám nabízel. Ale to my časově nestíhaly. Vzhledem k tomu, jak jsou do Jordánska levné letenky, se tam můžeme kdykoliv vrátit a Wadi Rum navštívit. My před další pouští (i když vím, že je nádherná) daly přednost Wadi Mujib. Kromě svezení na místa, které chcete vidět se můžete s Aymanem domluvit i na dalších aktivitách. Např. grilování v Malé Petře, návštěvě školy nebo večeři u něj doma. Zažijete tak Jordánsko úplně jinak! Přesně toto mám v plánu pro příště 🙂
 • Kontakt na Aymana zde : WhatsApp +962 7 7833 7107 nebo mu napište na messenger. Odkázat se můžete na mě 🙂 Ayman má i své stránky, kde jsou fotky právě i s Čechy 🙂 Rent a car with driver Jordan
 • Tímto děkuji jak Aymanovi, že nás k Mrtvému moři se zastávkou ve Wadi Mujib vzal, tak Martině, která nám na něj dala kontakt. Martina část roku v Jordánsku žije a pořádá tam zájezdy pro Čechy, kteří nechtějí cestovat sami nebo třeba neumí anglicky. Pokud byste se tedy do Jordánska chtěli podívat a myslíte si, že to sami nezvádnete, napište Martině na stránky Zajímavosti z Jordánska.

Wadi Rum

 • Jak jsem psala výše, my Wadi Rum časově nestihly. Chyběl nám jeden den. Kdybychom letěly na 4 noci, tedy út – so, určitě bysme se tam podívaly. Tak někdy příště 🙂
 • Víme moc dobře, že Wadi Rum za to stojí a musí to být také obrovský zážitek.
 • Kristýna s Luckou tam na rozdíl od nás byly. V neděli, když jsme dojely Jett busem do Petry se vydaly dál do Wadi Rum. Jely z Petry taxíkem za 30 JOD ( což je super cena, standardně taxikáři chtějí 40 JOD )
 • Daly si 1,5 h jízdy jeepem po poušti (za 35 JOD) a večer spaly v podobném kempu jako my, akorát ve Wadi Rum.
 • V pondělí ráno chtěly jet minibusem do Petry. Jezdí jen 1x denně. Odjíždí z Wadi Rum cca v 09:00 h. Nakonec na parkovišti odchytly nějaké Švýcary, kteří jeli do Petry půjčeným autem a holky se k nim přidaly 🙂
 • V pondělí spaly v Petře a v úterý ráno jely v 06:00 h výše zmiňovaným minibusem z Petry do Ammánu. Za 7 JOD/os. Večer jsme se potkaly na letišti 🙂

Wadi Rum. Fotka ze stránky Aymana 🙂

 • Také přidávám video Čechů, kteří v Jordánsku včetně Wadi Rum byli letos v únoru. Video je suprový a jeho autor mi dovolil jej sem sdílet. Tímto děkuji Michalovi 🙂

Wadi Mujib

 • Změnu plánu místo minibusu do Ammánu za auto s řidičem jsme využily a poprosily Aymana, aby nám cestou zastavil ve Wadi Mujib.
 • Ayman nás tedy v 11h vyzvedává na parkovišti a vyrážíme.
 • Už v Petře se mi začíná v autě dělat špatně a cesta serpentýnama v horách je určitě nádherná, ale já NIC neviděla. Bolela mě hlava, kroutil se mi žaludek a já si nadávala za zapomenutý kinedril!
 • Takže jsem celou cestu proležela vzadu na sedačkách a umírala 😀
 • V tu chvíli jsem přestala litovat, že neuvidím Wadi Rum. V jeepu by mě bylo určitě stejně takto špatně. Takže já pro příště jen s kinedrilem.
 • Cítím, že cestou Ayman zastavuje a Soňa fotí výhledy. Já ani nezvednu hlavu.
 • Prosím Aymana, aby mi zastavil někde na benzínce. Tam vyhazuju obsah žaludku a vracím se do auta. Usínám 🙂
 • Ve Wadi Mujib mě Soňa s Aymanem budí.
 • Vzpamatuju se a jdeme na to!
 • Platíme vstup 21 JOD/os (cca 690 Kč), ale stojí to za to!
 • POZOR! Otevřeno je jen do 15 h, aby se do večera všichni stihli vrátit. Nejpozději v 15 h tam tedy musíte být.
 • Nepustí tam děti do 15 let.
 • Otevřeno je jen od 1.dubna do 31.října. V zimě je Wadi Mujib zavřený.
 • Dostáváme vesty a jdeme se brodit vodou v kaňonu.
 • Strávit tady můžete klidně půl dne . Celá trasa je tak na 4 hodiny. Nejdřív jdete klidnou vodou kaňonem proti proudu, pak se hladina vody zvyšuje a narazíte na lana a žebříky. Zdoláváte různé vodopády apod. Pokud jdete celou trasu, tak se doporučuje jít s průvodcem. Za průvodce se platí zvlášť. My si vybraly jen tu nejlehčí trasu, kde průvodce být nemusí. Prošly jsme se vodou a zpátky pluly na zádech. Zážitek je úžasný! Strávily jsme tam něco přes hodinu.

Celá trasa vypadá takto : 

Mrtvé moře

 • Po úžasném koupání ve Wadi Mujib nás Ayman veze k hotelu Dead Sea Spa hotel u Mrtvého moře.
 • Jak jsem psala na začátku, nebraly jsme náš výlet jako lowcost a poslední noc si tak zaplatily ve 4****hotelu
 • Objednávala jsem na Bookingu. Cena 30 JOD/os se snídaní (cca 1000 Kč).
 • K hotelu přijíždíme v 15:30 h.
 • Zbytek dne se plácáme u bazénu a v hotelové hospůdce dáváme naše nejdražší pivo v životě. 0,3l Amstel za 6 JOD (cca 200 Kč), 0,5l stál 8 JOD. Naštěstí jsme vychytaly happy hour a aspoň druhé pivo dostáváme zdarma 🙂
 • Protože nám ještě zbylo dost jordánských dinárů, zaplatily jsme si i hotelovou večeři formou rautu. Cena 20 JOD/os. Asi 650 Kč. Původní plán byl dát si večeři v Mall centru, který je asi 15 minut chůze od hotelu a je tam několik restaurací a fastfoodů.

 • Po večeři se jdeme projít k Mall centru a nakupujeme cigára (modré LM za 2 JOD), kafe v plechovce a nějaké coly. Je tam jeden supermarket, pár restaurací a jinak nic. Nevím proč tomu říkají Mall 🙂

Problém s WIFI

 • Až tady ve 4****hotelu bojujeme s Wifi. Ta sice funguje, ale je nějak omezená. Nejdou nám vkládat fotky na FB. Píše to, že k vložení fotek musíme použít vlastní data. A hrozně dlouho trvá, než se nám podaří udělat v Ryanair aplikaci check-in na let zpátky. Mně se podařilo až po hodině zkoušení.
 • Nakonec vyhrajeme i nad fotkama na FB. Soňu napadne přetáhnout VPN. Takže stahuji aplikaci TunnelBear. Z Jordánska přesouvám medvídka do USA a celá WIFI, včetně fotek na FB funguje bez problémů a rychle 🙂

Nad tímto nesmyslem jsme vyhrály přetažením VPN přes aplikaci TunnelBear

Koupačka v Mrtvém moři

 • V úterý se ráno hned po snídani jdeme koupat v Mrtvém moři.
 • Tedy koupat, nesmí se tam plavat. Takže vznášet v Mrtvém moři 🙂
 • Sebou boty do vody a staré plavky, které můžete vyhodit. Naše plavky letěly odpoledne do hotelového koše 🙂 Bohužel tak skončil i můj klobouk 😀
 • Mrtvé moře je nejníže položeným místem na zemi, víc než 420 m pod hladinou moře. Je to zvláštní zážitek!
 • Každý rok moře ustupuje a vysušuje se. Pokud se s ním něco neudělá, v roce 2050 tady údajně již nebude 🙁
 • Přímo u našeho hotelu byly cedule, kde všude moře ještě v roce 2000, 2005, 2010 a 2015 bylo. Ten ústup je šílený!

Tady bylo ještě v roce 2000 moře!

Stačí se jen položit na hladinu a ležet 🙂

Klobouk to bahno nepřežil 😀

 • Na hotelu jsme si domluvily posunuty check out na 14h (standardně je ve 12h).
 • Až do 13:30 h jsme se pak plácaly u bazénu a na 14:30 h měly objednané hotelové taxi na letiště. Cena taxi byla 45 JOD. Mohly jsme jít na ulici a stopnout taxíka na dálnici, ale to se nám nechtělo řešit. Vzaly jsme cenu hotelového taxi. Přímo před hotelem jiné taxíky nejsou. Všude jsou jen samé drahé hotely a jejich taxi. Jediná levnější možnost je právě stopování na dálnici. Určitě bysme něco ušetřily, ale neřešily jsme to.

Jak jinak k Mrtvému moři

 • My zvolily hotel přímo u Mrtvého moře. Většina turistů se ale ubytovává v Ammánu nebo Madabě a k Mrtvému moři (které je vlastně slané jezero) jezdí jen na výlet.
 • Z Ammánu můžete využít jednodenní výlet, který vám zařídí váš hotel/hostel. Cena bývá 40 JOD za auto s řidičem. Cestou se s vámi zastaví právě v Madabě a na hoře Nebo.
 • Z Madaby se dá tento výlet zařídit taky. Nám původně rezervovaný hostel nabízel cenu 35 JOD za tento jednodenní výlet.
 • V ceně NENÍ vstup na pláž, který si musíte doplácet. U Mrtvého moře jsou 2 veřejné pláže. Na jedné se platí vstup 12 JOD/os (není tam bazén), na druhé 20 JOD/os (s bazénem). Na obou veřejných plážích jsou údajně špinavé sprchy. A sprchu rozhodně po vykoupání v Mrtvém moři potřebovat budete! Navíc budete doplácet 3 JOD/os za použití bahna a 3 JOD/os za ručník, pokud budete potřebovat.
 • Alternativou je zaplatit si jednodenní vstup do hotelového komplexu. Nejlevněji (20 JOD/os) vychází právě vstup do našeho hotelu Dead Sea Spa hotel. I když tam nebudete ubytováni, můžete tam strávit za 20 JOD celý den.
 • Když jsme si spočítaly cenu za dopravu a vstup na pláž, rozhodly jsme se nakonec ubytovat přímo v hotelu Dead Sea Spa hotel (30 JOD/noc se snídaní). A byly jsme za to rády. Měly jsme dost času na koupačku v bazénu. Jak pondělí odpoledne, tak úterý až do 13:30 h. V zimě bych to řešila asi jinak, ale v létě to byl dobrý výběr.
 • Pokud byste byli ubytováni v Ammánu, je tady ještě jedna možnost dopravy. Ráno jezdí ze stanice Mujaharin minubusy do města Rame. Cena pouhý 1 JOD. Z Rame musíte ještě taxíkem (5 JOD) k Mrtvému moři. Minibusy ale jezdí jen ráno, poradí vám váš hotel/hostel. Zpátky od Mrtvého moře do Ammánu už budete muset taxíkem. Na začátku článku jsem se zmínila o mladém českém páru, kteří takto k Mrtvému moři jeli. Tam minibusem 1 JOD + taxi 5 JOD. Zpátky do Ammánu si stopli na dálnici taxi a ten je vzal za 15 JOD do Ammánu. Den strávili na pláži a u bazénu právě v hotelu Dead Sea Spa hotel. Zaplatili tam ten jednodenní vstup 20 JOD/os. V ceně je bahno zdarma. ale pokud tam nejste ubytování, za půjčení ručníku chtějí 3 JOD.

Shrnutí

Tady ještě pár rad k dopravě:

 1. Jett bus z Ammánu do Petry jezdí jen 1x denně. Vždy v 06:30 h. Cena 11 JOD.
 2. Zpátky z Petry do Ammánu také 1x denně. V zimě v 16 h, v létě v 17 h. Cena 11 JOD. Pokud budete kupovat zpáteční lístek, pak je cena 18 JOD za cestu tam a zpět.
 3. Tam i zpátky můžete minubusy za 7 JOD. Z Ammánu jezdí do Petry od 09:00-16:00 h ze stanice Mujamaa Janobi.
 4. Z Petry jezdí od 06:00-13:00 h. Měly by jet 3 za den. Ale jistota to není. Ten v 06:00 h jede určitě, další možná.
 5. V pátek nejezdí minibusy po celé zemi. Jett jezdí každý den, tedy i pátky.
 6. Minibusem můžete z Petry i do Wadi Rum. Jezdí jen 1x za den. Vyjíždí v 06:30 h z Petry. Lístek si musíte objednat předem. Zajistí váš hotel.
 7. Zpátky z Wadi Rum do Petry jede minibus také 1x denně. V 09:00 h.
 8. Z Wadi Rum můžete minibusem do Aqaby k Rudému moři. Poradí vám váš kemp.
 9. Z Aqaby jezdí 5x denně autobusy Jett do Ammánu. Info na stránkách Jett busu.

 

 • My jsme zvládly: Sobota : Přílet, večeře a procházka v Ammánu, ubytování v hostelu. Neděle: cesta do Petry, 20 km túra do Petry zadním vchodem z Little Petra, ubytování ve stanu v kempu. Pondělí: ranní procházka Petrou, výšlap na vyhlídku, koupání ve Wadi Majib, odpočinek u Mrtvého moře. Ubytování ve 4****hotelu.  Úterý : Den u Mrtvého moře, večer odlet do Prahy

 

 • Kristýna s Luckou zvládly: Sobota: Přílet, večeře také v Hashem, večer pařba v lokálním baru v Ammánu. Neděle : cesta do Petry a rovnou přejezd taxíkem do Wadi Rum. Projížďka jeepem, spaní v kempu ve stanu. Pondělí : Přejezd zpět do Petry. Celý den v Petře. Spaní v Petře.  Úterý: ráno v 06:00 h minibusem do Ammánu. Navečer letiště

 

 • mladý český pár zvládl: Sobota: Ammán. Neděle : v 06:30 h Jett busem do Petry. Prohlídka Petry. V 17 h Jett busem zpět do Ammánu. Pondělí: Ráno minibusem a taxi k Mrtvému moři. Den u moře a bazénů. Úterý : Prohlídka Ammánu. Včetně Citadely a Amfiteátru. Navečer letiště. Všechny 3 noci strávili v Ammánu.

 

Za necelé 4 dny (3 noci) máme zážitků, že nám přijde, že jsme tam byly týden! Neskutečně jsme si tento výlet užily. Jordánsko jde zvládnout i bez půjčeného auta. I když s autem je to samozřejmě jednodušší. Nebudete vázáni na čas a jejich ne příliš spolehlivé minibusy. Pokud pojedete ve 4 a podělíte se o náklady za taxi nebo auto s řidičem, nevyjde vás doprava až tak draze. Rozhodně všem Jordánsko doporučujeme! Tato země stojí za to!

Jana

 

Komentáře