Kde koupit letenku? Na internetu! Jednoduchá otázka. Jednoduchá odpověď…Jenže tak jednoduché to zase není. I když…
Návodů na to, kde koupit „levnou“ letenku je několik. Původně jsem tedy ani tento článek psát nechtěla. Jenže třeba moje máma by ji i podle informací z jiných článků stále nekoupila. Takže pro ni, a také po ty, kteří nevědí jak na to, je určen tento článek. Krok za krokem. Včetně informací, proč není dobré koupit vždy tu nejlevnější.
Tento návod je psán a popisován tak, jak hledám letenky já. Není to tedy návod profesionála, ale obyčejné ženské, která má ráda cestování, cestuje bez CK a má oblíbený způsob, jak najít zrovna tu svou letenku. Možností na koupi letenek je několik, já mám své oblíbené a ty sem napíšu.
V první řadě musíte vědět co chcete:
Kdysi jsem často letenky hledala ve vyhledávačích ( na konkrétní termíny ). Dnes už to moc nedělám. Čekám na AKCE. Používám nastavení Price Alerty na Flightoru a sleduju lovce letenek. Věděla jsem, že chci do Jordánska. Počkala jsem si na akci od Ryanair a letenku koupila. Loni jsem díky akci koupila letenky na Jamajku, na Sicílii a do Benátek. V zimě 2020 chci do Asie. Nemám pevně daný termín, takže čekám na akci…
Až se AKCE objeví, přijde Vám na mail nebo v notifikaci takovéto upozornění:
Tato stránka navíc nabízí i letenky od Pelikána ( kterého doporučuji níže ) se slevou. Další výhodou je, že pokud nemáte s kým letět, můžete napsat na cestovatelskou seznamku Cestování, spolucestování a cestovatelská seznamka a najít si tam parťáka na cesty. Tato seznamka je skupina právě webu jaknaletenky.cz. Sama jsem tam loni našla Moniku ( při hledání parťačky do Amsterdamu ), s kterou jsme nakonec nedaly jen Amsterdam, ale i Maltu a Jamajku. Na Jamajku se k nám přidala ze seznamky i Soňa, s kterou také letím znovu. A to v červnu 2019 do Jordánska.
A dále:
Díky Tour de svet jsem loni koupila letenky do Benátek a Barcelony za 2 centy ( 55 haléřů)! Vše jsem popsala v tomto článku.
Ceny jsou za zpáteční letenku a tyto konkrétní nabídky mám opět z Tour de svet.
Nevýhoda je, že akční letenky jsou většinou z mimopražských letišť. Ale vzhledem k ceně letenky se vyplatí přesunout na jiné evropské letiště, nejčastěji do Německa nebo Vídně. Jak se na mimočeské letiště dostat perfektně popisují články webu Cestolet. A vždy, když letím odjinud než z Prahy prostuduji jejich návod a pak si vyberu dopravu…
Stejný termín, stejný let, stejný prodejce – Ryanair. A rozdíl v ceně skoro 4.000Kč za 1 letenku!
Pokud chcete odletět za 2 – 3 měsíce nebo i dřív, pak hledejte letenky ve vyhledávačích a u prodejců. Já už to moc nedělám, většinu letů plánuji dlouhodobě dopředu a využívám výše uvedených akcí. Případně last minute akcí. Ty ale nejsou jisté. Naopak na poslední chvíli bývají často letenky nejdražší. Takže pokud letenku potřebujete a nejste dost flexibilní, vybírejte nejen na několika vyhledávačích, ale pozor si dejte na prodejce od kterého letenku koupíte. Vše popisuji níže 🙂 Loni jsem takto kupovala letenku na Maltu a do Amsterdamu a nafotila obrazovky při koupi letenky 🙂
Pokud hledám letenku, vezmu si tužku a papír a projedu spoustu vyhledávačů, prodejců a leteckých společností. Vše si zapisuji na papír a po kontrole všeho si nějakou variantu vyberu. Chce to čas, ale určitě se vyplatí víc než koupit první letenku na kterou natrefím…Samozřejmě, pokud se mi nepodařilo zrovna koupit letenku v akci 🙂
V tomto případě použiju vyhledávače. Existuje spousta vyhledávačů (nejsou to prodejci, na ty Vás přesměrují), kteří letenky vyhledávají. Moje nejoblíbenější pro VYHLEDÁVÁNÍ jsou tyto:
Dále se podívám přímo na prodejce. A to pouze české a slovenské. Proč popisuji níže s odkazem „Rizika při koupi levné letenky“
Tito prodejci Vám letenku vyhledají a rovnou si ji u nich můžete i koupit. A to bez rizika, s českým servisem a podporou na telefonu. Pokud nekupuji letenku přímo od letecké společnosti, kupuji VŽDY pouze od těchto uvedených prodejců. S jednou vyjímkou u Gotogate, kdy hned nastal problém…
Pokud umíte dobře anglicky, pak bez problémů můžete koupit letenky patřící pod Expedii (expedia, orbitz, ebookers, travelocity) a Priceline.
Je ale spousta prodejců, přes které se letenky kupovat rozhodně nedoporučuje. Např. Tripsta, Gotogate, Mytrip, Opodo, eDreams…S koupi letenky u těchto a mnoha dalších společností Vás může čekat spousta problémů včetně toho, že vůbec neodletíte. Sama mám špatnou zkušenost s Gotogate. Kupovala jsem 3 letenky do New Yorku. Platba proběhla a letenky nikde. 3 dny jsme volali na Gotogate, telefon nikdo nebral. Na maily nikdo neodpovídal. Po 3 dnech a neskutečných nervech jsme se dovolali. Řekli nám, že letenky máme na mailu. Neměli jsme…Po několika pokusech a několikaminutovém hovoru nám nakonec letenky Gotogate poslal. Ale nikdy více.
Na vyhledávání je výborný český vyhledávač Kiwi. Je výborný na hledání letenek, ale nikdy jsem tam letenku nekoupila. Mají vždy vyšší ceny než ostatní. Protože si účtují vysoké vlastní provize, o které navyšují ceny letenek. Takže Kiwi doporučuji jen k vyhledání letenky ( vyhledávač jako takový je super), ale samotnou letenku bych pak vždy koupila jinde. Proč Kiwi nedoporučuje ani Janka Travelhacker ( Slovenská travel blogerka roku) si můžete přečíst zde.
Ať už letenku najdu kdekoliv, ve vyhledávači nebo u prodejce, VŽDY ještě zkontroluji cenu přímo u letecké společnosti. Někdy se vyplatí koupit přímo tam, jindy ne. V některých případech Vám vyhledavače nebo prodejci nabídnou letenku daleko levněji než samá letecká společnost. Pravidlo to ale není a je potřeba si to před koupi letenky zkontrolovat.
Řídím se tedy pravidlem :
Kromě letenek které mi našli vyhledávače nebo nabídli prodejci vždy ještě zkontroluji danou letenku přímo u letecké společnosti. A koupím tam, kde je nejlepší cena, ale také fér podmínky. To znamená přímo letecká společnost, Student Agency, Královna, Letuška, Pelikán…Nekupuji nejlevnější letenky od Gotogate, Tripsta apod. Za riziko problémů mi to nestojí…( viz odkaz Rizika při koupi levné letenky níže v článku )
Mým nejoblíbenějším vyhledávačem na letenky je Skyscanner. Je to srovnávač, který nabízí letenky několika leteckých společností a také prodejců. Srovná je a nabídne několik prodejců, kteří letenky prodávají za různé ceny. Výhoda je, že nemusím hledat lety na konkrétní termín, ale nabídne mi ceny v různé dny. Abych byla konkrétní, nafotím sem obrazovky krok po kroku. Sama jsem tam v roce 2018 hledala letenku do Amsterdamu, tak to bude cílová země i pro tento příklad, jak letenku hledám.
Příklad sem dávám na zpáteční přímý let po Evropě. V případě dálkových letů doporučuji hledat nejen odlety z Prahy, ale i jiných evropských měst. Třeba na Zanzibar jsem si koupila letenku Miláno – Zanzibar a úplně zvlášť letenku Praha – Miláno. Protože letenka Praha – Zanzibar byla asi o 8.000 Kč dražší ! Článek o Zanzibaru zde.
Než ale začnu s Amsterdamem, ukážu, jak najít letenku kamkoliv. Když chci někam letět, ale nevím kam. Podívám se kolik stojí letenky na různé místa. Na stránkách Skyscanneru zadám místo odletu : PRAHA. Ale klidně i jiná letiště – Vídeň, Mnichov, Bratislava, Katowice…Podle toho, odkud chci letět. A lety z jiných než pražského letiště někdy bývají levnější. V návodu ale zůstanu u odletu z Prahy. Do místa „kam“ napíšu KAMKOLIV. Místo konkrétního data zadám měsíc, kdy bych chtěla někam letět. V tomto případě duben 2018. Zadám počet osob a dám „vyhledat lety“. Zobrazí se mi obrazovka, kde je v nabídce několik desítek zemí. Stačí už si jen vybrat…Já si pro tentokrát vybírám Nizozemsko. Mohla jsem ho do místa „kam“ zadat rovnou, ale chtěla jsem ukázat, že jde zadat jakákoliv destinace, když prostě nevíte kam 🙂
Rozkliknu si Nizozemsko a vidím lety do různých měst v Holandsku.
Já chci do Amsterdamu, tak kliknu na Amsterdam. A objeví se mi lety v konkrétní dny. Nejdříve mě zajímá den odletu. Zeleně označené ceny jsou ty levnější, červené jsou vždy nejdražší. Tady jde vidět, jak mají letenky každý den jinou cenu…Proto je dobré být flexibilní a nehledat letenku na konkrétní datum, ale spíš podle ceny. A tomu pak přizpúsobit volno, dovolenou a taky ubytování.
Já si vybrala letenku s odletem 21.4.2018 za 1.228 Kč, zpáteční let mi to nabídlo nejlevnější 24.4.2018 za 1.228 Kč. Jenže POZOR ! Nemusí mi vyhovovat čas odletu nebo příletu u letenky za tuto nejlevnější cenu. Takže dám „Zobrazit lety“ a hledám dál…
Objeví se mi několik letů v tento den. Od různých leteckých společností a za různé ceny.
Vybírám si nejen podle ceny, ale také podle času odletu a příletu. Já chci do Amsterdamu brzo ráno a odlet co nejpozději. Z tohoto důvodu mi nevyhovuje ta nejlevnější. Vybírám tedy let Czech airlines. Odlet v 07:00h, při zpáteční cestě odlet v 19:45h. Tak, abych měla v Amsterdamu co nejvíce času. U vybraného letu zadám „vyber“
I z těchto důvodů jsem do vzoru zvolila letenku od Student Agency. Určitě doporučuji i Pelikán.cz a Pelikan.sk! Je zajímavé vidět, že letecká společnost je v tomto případě ze všech nejdražší. Není to tak vždy. Někdy je cena přímo u letecké společnosti levnější než přes prodejce. Cenu ovlivňuje hodně faktorů a důvody sem rozepisovat nebudu. Těch informací je na internetu dost.
Ve chvíli, kdy jsem si vybrala prodejce, kliknu na „vyber“. Počkám až se hledání na prodejce přesměruje a pak už jen vyplním požadované údaje a na konci zaplatím kartou. Tím mám letenku objednanou, na mail mi hned přijde potvrzení a skoro můžu letět 🙂 Skoro proto, že ve většině případů pak ještě nesmím zapomenout na on-line check-in, který se dělá před odletem!
Tady už jsem si rovnou pro tentokrát zadala místo příletu Amsterdam a zadala den příletu a odletu. Zase ale můžu zadat i jiné odletové místa, určit si dny a maximální počet dnů, kolik chci na daném místě zůstat atd…je to jen a jen o zkoušení a hledání 🙂
Azair mi nabídl spoustu letů, vyberu si opět podle času, kdy chci letět. A dále podle ceny a prodejce…
Podrobný návod jak najít letenky na Azair si můžete v článku od Cestolet přečíst zde.
Pak už se jen rozhodnu kde letenku koupím.
Těch odkazů bych tady mohla dát desítky. Je prostě potřeba hledat a číst infa od ostatních. Já sama nejsem expert na hledání letenek ani na cestování. Také se řídím radami a informacemi ostatních. A pak si prostě koupím letenku a letím 🙂 Dobře popisuje nákup letenek i Lukáš z webu Loudavým krokem. Jeho článek se spoustou infa zde.
Vyzkoušet si najít svou letenku na Skyscanneru můžete třeba hned 🙂 Stačí zadat kdy a kam byste se rádi podívali…Jen pokud na Skyscanner půjdete přes tento můj odkaz, po přesměrování změňte vpravo nahoře jazyk na češtinu a měnu na české koruny 🙂
Budu ráda, když tento článek s hledáním letenek někomu pomůže 🙂
Pokud máte další rady, tipy, zkušenosti…napište prosím do komentářů. Případně do článku doplním 🙂
Jana